Potvrdilo sa najhoršie: medzi obeťami vlakovej tragédie sú aj dvaja Slováci


Foto: Potvrdilo sa najhoršie: medzi obeťami vlakovej tragédie sú aj dvaja Slováci Foto: Facebook/HZS Pardubický kraj/Michal Fanta - HZS ČR (vh)

Štvrtková tragická zrážka dvoch vlakov v českých Pardubiciach už pozná svoje obete. Podľa počiatočných informácií malo ísť o štyri osoby, pričom dve z nich boli Ukrajinky. Portál Topky však uviedol, že ďalšími dvoma obeťami sú Slováci.

Vo vlaku smerujúcom do Košíc a odtiaľ do ukrajinského Čupu sa v čase nehody nachádzalo takmer 400 ľudí, medzi zranenými boli aj slovenskí občania. Ich počet ani zdravotný stav však nie je nateraz známy.

Majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančur vyjadril hlboké ospravedlnenie všetkým, ktorých sa táto tragédia dotkla a prisľúbil, že sú pripravení zraneným a ich rodinám poskytnúť maximálnu podporu a odškodnenie. „Urobíme všetko pre to, aby sa udalosť riadne vyšetrila a v nadväznosti na to prijmeme zodpovedajúce opatrenia,” vyjadril sa pre médiá.


K zrážke rýchlika s nákladným vlakom ČD Cargo došlo krátko pred 23:00 hod. V tom čase sa mestom rozoznela silná rana, ktorá prebudila miestnych. Na stanici okamžite zasahovali desiatky záchranných zložiek, ktoré sa snažili vykliesniť a ošetriť zranených cestujúcich z vlaku.K dispozícii boli aj evakuačné autobusy, ktoré rozvážali nezranených, na mieste nechýbal ani tím psychológov. Deťom rozdávali plyšové hračky, aby sa ich trauma z danej situácie zmiernila. Jedného zo zasahujúcich policajtov prekvapilo, že na stanici bolo absolútne ticho a bolo vidieť, že mnohí sú v šoku, od krvi a len bezcieľne blúdili po koľajisku. Ako sám uviedol, za celú svoju službu takéto nešťastie nezažil.

Zásah ukončili krátko po 02:00 hod. ráno, kedy si miesto udalosti prevzali hasiči zo Správy železnic, ktorí pracovali na likvidácii nehody. Polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbalosti.
Prečítajte si viac: