Košice ožijú najväčším slovenským filmovým festivalom. Na východ zavítajú celebritné tváre


Foto: Košice ožijú najväčším slovenským filmovým festivalom. Na východ zavítajú celebritné tváre Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Metropola východu hostí posledných pár rokov najväčší a najznámejší filmový festival Art Film Košice. Inak tomu nebude ani počas tohto mesiaca, kedy sa v termíne od 21. do 28. júna predstavia populárne aj menej známe diela miestnej a svetovej kinematografie.

„Tento rok oslavujeme 30. jubileum. Zmenili sme identitu z pôvodného Art Film Festu na Medzinárodný filmový festival Art Film. Týmto krokom chceme zdôrazniť jeho prestíž ako rešpektovanej súťažnej platformy vo filmovom priestore strednej Európy,“ ozrejmil zmenu umelecký riaditeľ festivalu martin Palúch.

Ulice mesta opäť raz ožijú červenými krumi a guľami, čím sa zmení vizuál celej metropoly. Filmovou atmosférou sa zahlia priestory Kunsthalle, Kulturparku, kina Úsmev, kina Veritas, Katovej bašty či Záhradného kina, kde každý rok prichádzajú tisícky návštevníkov. V tomto roku si budeme môcť pozrieť vyše 140 filmov - 83 celovečerných a 60 krátkometrážnych filmov vrátane tých, ktoré sa premietli aj na svetových festivaloch v Cannes, Benátkach, Sundance či Rotterdame.

Filmy budú rozdelené do niekoľkých sekcií, chýbať nebudú ani tie pre najmenších divákov. Tí sa budú môcť zabaviť aj na zábavnom koncerte malinyJAM.


Neodmysliteľnou súčasťou každoročného festivalu je aj odovzdávanie filmových ocenení. Laureátmi ocenenia Hercova misia sú slovensko-talianska herečka Antónia Lišková a úspešný slovenský herec Maroš Kramár. Ocenenie Zlatá kamera si prevezmú ukrajinský režisér Sergej Loznica, rumunský režisér a scenárista Cristi Puiu a v neposlednom rade slovenský režisér Miloslav Luther.

Zdroj: Facebook/IFF Art Film Košice

Okrem samotného premietania filmov budú pre návštevníkov pripravené viaceré sprievodné podujatia. Jedným z nich bude aj koncert Petra Lipu a jeho kapely, ktorý bude pozostávať z piesní s textami Milana Lasicu. Talkshow v podaní Milana Kolcuna Bez šepkára si užijete v špeciálnom vydaní ušitom na mieru tomuto festivalu. Tých, ktorých láka vizuálne umenie, si prídu na svoje na výstave fotografií, milovníci histórie budú mať k dispozícii burzu filmových nosičov a čo by to bol festival plný známych tvárí bez autogramiády.

Filmové mesto

Košice sa v poslednom období dostávajú čoraz viac do povedomia tvorcov v kinematografickej sfére. Hlavným dejiskom úspešného slovenského politického trilleru Vojna policajtov sa stala metropola východu, nedávno vedenie mesta podpísalo memorandum o spolupráci s televíziou Joj, ktorá bude v zaujímavých košických lokalitách nakrúcať 16-dielny televízny seriál Miša.

„Dnes môžeme hovoriť o historickej šanci a tvorivom potenciáli Košíc, keďže sa čoraz častejšie stávame miestom, ktoré si vyberajú filmári. Historické centrum mesta a jeho genius loci predstavujú pre filmové štáby atraktívnu kulisu. Sme preto pripravení čeliť ďalším výzvam a budeme aktívne, tak ako doteraz, podporovať nové projekty v oblasti filmového priemyslu, ktoré prinášajú nielen investície, ale aj zlepšujú renomé Košíc, ako mesta, v ktorom sa oplatí žiť a pracovať,“ uviedol primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Košice
Dátum: 21.06.2024    28.06.2024


Prečítajte si viac: