Prechádzka lesom sa rodine zo Spiša stala osudnou. Matka dvoch detí skončila po zrážke s cyklistom na JIS-ke


Foto: Prechádzka lesom sa rodine zo Spiša stala osudnou. Matka dvoch detí skončila po zrážke s cyklistom na JIS-ke Foto: Facebook/Mária Boržíková Pramuková

V Spišskej Novej Vsi sa v nedeľu 7. apríla zrútil život mladej rodine, keď 42-ročnú Ivanu počas prechádzky zrazil cyklista. Incident sa stal na lesnej ceste, kde sa cyklista rútil vysokou rýchlosťou. Ivana utrpela vážne poranenia mozgu a je stále hospitalizovaná.

„Predstavte si obyčajnú krásnu slnečnú nedeľu a vy vezmete svoju manželku na prechádzku. Presne to spravil môj brat Marek, keď chcel stráviť krásnu nedeľu so svojou ženou Ivkou,” píše švagriná zrazenej ženy.

Ivanin manžel Marek pre televíziu Joj popísal, čo sa v daný moment stalo. Počas prechádzky lesom z ničoho nič započuli slovo „Pozor”, v dôsledku čoho jeho manželka urobila dva kroky bokom. Boli to asi dve sekundy a ja už som videl, ako urobila otočku. Cyklista bol v nej a ona na zemi,” uviedol Marek.


Podľa informácií od krajskej polície cyklista predpokladal, že chodkyňa odbočí k druhému chodcovi, ktorý bol napravo od nej, a tak ju začal obiehať z ľavej strany. Rýchlosť svojej jazdy však neprispôsobil svojim schopnostiam ani terénu a do ženy narazil.


Zrazená žena skončila v spišskej nemocnici v rukách lekárov. Spočiatku sa zdalo, že výsledky sú dobré, no jej stav sa začal zhoršovať. Začala krvácať do mozgu, v dôsledku čoho ju museli vrtuľníkom previezť na Neurochirurgickú kliniku do Košíc, kde podstúpila operáciu mozgu, pri ktorej jej bola odobratá časť kosti z lebky. Potom sa však pridružili ďalšie komplikácie vrátane zápalu pľúc. Mladá žena má zároveň status ZŤP a okrem týchto ťažkostí má aj genetické problémy s krvou. Podľa prvotnej lekárskej správy sa jej liečba odhadovala na 35 dní, jej stav je však vážny aj po dvoch mesiacoch od incidentu.

Aktuálne sa Ivana nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti na neurologickom oddelení v Levoči. „Ivka potrebuje 24-hodinovú starostlivosť, je ležiaca, odkázaná na pomoc iných. Táto liečba predstavuje beh na dlhé trate. Časom ju bude čakať ďalšia operácia, kde jej tu odobratú kosť vrátia naspäť do lebky. Po hospitalizácii je pre ňu potrebné zabezpečiť adekvátny rehabilitačný pobyt,” ozrejmila švagriná Mária, ktoráverejnosť prosí o pomoc.

O pomoc žiadajú aj deti

Rodina spustila verejnú zbierku, ktorá by mohla pomôcť pokryť náklady spojené s dlhotrvajúcou rehabilitáciou. Aj vďaka tomu, čo sa doteraz podarilo vyzbierať, ju už o pár dní čaká prvý rehabilitačný pobyt. Prispieť môžete na tomto odkaze.

„Prosím všetkých dobrých ľudí, pomôžte mojej mamke sa z toho dostať. Či už malým príspevkom alebo len myšlienkou si spomenúť na ňu a poslať jej odkaz, nech bojuje a nevzdáva sa. Potrebujeme mamku doma,” odkázali syn Dávid a dcéra Emka.

Rodina je sklamaná z postupu vyšetrovania, keďže polícia stále čaká na lekárske správy a znalecké posudky. Vyšetrovanie doposiaľ nebolo ukončené a zatiaľ nebolo vznesené ani obvinenie žiadnej osobe.

Prečítajte si viac: