Svedkovia popisujú hrôzy po zrážke rýchlika smerujúceho do Košíc. Mnohí krvácali, mali rozbité hlavy, vypovedá Martin


Foto: Svedkovia popisujú hrôzy po zrážke rýchlika smerujúceho do Košíc. Mnohí krvácali, mali rozbité hlavy, vypovedá Martin Foto: Facebook/HZS Pardubický kraj/Michal Fanta - HZS ČR (vh)

Tragická zrážka rýchlika smerujúceho do Košíc s nákladným vlakom, ku ktorej došlo večer v českých Pardubiciach, otriasla oboma národmi. Pokojný večer prerušila rana ako z dela, ktorá sa rozoznela mestom a zobudila miestnych. Podľa slov jedného z obyvateľov bol tresk tak silný, že si mysleli, že niekde spadol dom.

Na mieste udalosti zasahovali desiatky záchranných zložiek, ktoré sa snažili pomáhať zakliesneným cestujúcim a ratovať zranených. Jedného zo zasahujúcich policajtov prekvapilo, že na stanici bolo absolútne ticho a bolo vidieť, že mnohí sú v šoku, od krvi a len bezcieľne blúdili po koľajisku. Ako sám uviedol, za celú svoju službu takéto nešťastie nezažil.

Nehoda si vyžiadala štyri obete a vyše dvadsať zranených spomedzi takmer štyristo cestujúcich. Medzi nimi bol aj Martin smerujúci do Košíc, ktorý pre portál Noviny.cz uviedol, že našťastie skončil len s miernym zranením a z vlaku sa dostal po vlastných: „Bol to taký divný pocit, akoby vlak brzdil. Mal som veľké šťastie, mnohí tam krvácali, mali rozbité hlavy a podobne.” Ďalší z cestujúcich sedeli vo vedľajšom vagóne, takže nešťastiu unikli len o vlások: „Počuli sme, ako ľudia rozbíjali okná a vyskakovali von z vlaku.”V osudnom vlaku sa v tom čase prevážali aj deti. Na meste boli prítomní psychológovia, ktorí poskytovali okamžitú pomoc a najmenším cestujúcim rozdávali plyšové hračky na zmiernenie traumatického zážitku.

Medzi zranenými sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádzajú aj Slováci, keďže konečnou zastávkou rýchlika smerujúceho z Prahy boli Košice. Pre TVNOVINY.sk to potvrdil komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Presná príčina zrážky dvoch vlakov je v štádiu vyšetrovania, možné špekulácie odmieta aj český minister vnútra Vít Rakušan. Podľa medializovaných informácií však prešiel rýchlik návestidlo Stoj, čím sa dostal na nesprávnu koľaj. „Hovoril som si, že ide na nesprávnu koľaj, svietila zelená. Zrazu (nastala) rana a vlak zastal,“ vypovedal jeden zo svedkov nehody pre Noviny.cz.


Prečítajte si viac: