Košickí hasiči opäť zasahovali v nemocnici. Personál evakuoval pacientov, niekoľko detí bolo napojených na kyslík


Foto: Košickí hasiči opäť zasahovali v nemocnici. Personál evakuoval pacientov, niekoľko detí bolo napojených na kyslík Foto: Facebook/Detská fakultná nemocnica Košice

Takmer dva mesiace po veľkom požiari v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura na Triede SNP v Košiciach museli v utorok 4. júna večer hasiči zasahovať opätovne, tentokrát však o pár metrov ďalej v Detskej fakultnej nemocnici. Dôvodom zásahu bolo zadymenie elektroinštalácie na oddelení B Kliniky detí a dorastu, ktoré sa záchranným zložkám podarilo dostať pod kontrolu za krátky čas.

Niektorí zamestnanci zacítili zápach, a preto sa rozhodli privolať hasičov. Tí priestory okamžite prehľadali a identifikovali zdroj zadymenia v osvetlení, zatiaľ čo personál evakuoval pacientov. „Všetci pacienti boli z tohto pracoviska boli evakuovaní v sprievode doprovodu podľa platného požiarno-evakuačného plánu a sú mimo nebezpečenstva. Evakuácia prebiehala pokojne, z priestorov nemocnice bolo evakuovaných 26 osôb, z toho 14 detí v dojčenskom a predškolskom veku, 5 sprievodcov - zákonných zástupcov a 7 zamestnancov,” ozrejmila Zuzana Baniková z DFN Košice. Podľa informácií televíziie Joj bolo potrebné evakuovať aj niekoľko detí napojených na kyslík.

„Momentálne sú mimo prevádzky dve oddelenia (Klinika detí a dorastu oddelenie A a B) a ich prevádzka bude opätovne obnovená až po komplexnej kontrole technického stavu v priebehu dnešného dňa,” uvádza nemocnica na svojom webe s tým, že zdravotnú starostlivosť poskytujú za štandardných podmienok. Aktuálne prebieha kontrola, analýza a vyhodnocovanie škôd dotknutých pracovísk tímom technikov.


Stotisícové škody

Evakuáciu vo väčšom merítku absolvovali pacienti aj zdravotnícky personál pri marcovom požiari v UNLP. Vtedy vypukol požiar na štvrtom poschodí, kde sídlila psychiatrická klinika. Z priestorov nemocnice bolo nutné evakuovať vyše 400 osôb, niektoré z nich skončili v rukách šačianskych lekárov kvôli nadýchaniu sa splodín.

Len pár hodín po požiari polícia zadržala 16-ročného mladíka, ktorý bol na oddelení hospitalizovaný a ktorý mal podľa svedkov, kamerových záznamov i vlastného priznania sa pred súdom založiť oheň pomocou dezinfekcie a zapaľovača. Požiar spôsobil škody vyčíslené na 100-tisíc eur.

V dôsledku jeho činu ho Mestský súd Košice obvinil zo zločinu všeobecného ohrozenia a na základe návrhu prokuratúry bol umiestnený do väzby. Obvinený sa proti rozhodnutiu súdu odvolal, no Krajský súd jeho sťažnosť zamietol, a tak bude mladík aj naďalej stíhaný väzobne. Vzhľadom na jeho neplnoletosť mu hrozí len polovičná trestná sadza, a teda 7,5 roka vo väzení.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: