Ružín by mohol byť opäť čistejší. Odpad budú zbierať nezamestnaní obyvatelia z okolitých osád


Foto: Ružín by mohol byť opäť čistejší. Odpad budú zbierať nezamestnaní obyvatelia z okolitých osád Foto: Facebook/save_nature_civas

Vodná nádrž Ružín, ktorá sa nachádza v údolí rieky Hornád neďaleko obce Margecany, patrí medzi najkrajšie vodné plochy na Slovensku. Keďže sa nachádza len tridsať kilometrov od Košíc, je turisticky vyhľadávaným a obľúbeným miestom na rybolov, prírodné kúpanie, objavovanie prírodných krás, člnkovanie či ďalšie vodné športy.

Na kráse tejto scenérie však uberá odpad, ktorý nádrž znečisťuje. Niekoľkokrát do roka sa konajú veľké upratovacie akcie, pri ktorých sa vyzbiera až 500 vriec odpadu. Ten tvoria predovšetkým plasty, hračky, elektrospotrebiče či nábytok. Naposledy z nádrže vytiahli obrovskú nádielku odpadu, ktorú zachytila norná stena po výdatných dažďoch, aktivisti v týchto dňoch pripravili aj ďalšiu, keďže počasie sa zrejme tak skoro neumúdri.

Zdroj: Facebook/save_nature_civas

Hoci sa domáci i aktivisti z rozličných občianskych združení usilujú o udržiavanie čistoty, rozsah odpadu, ktorý do nádrže priteká z Hornádu aj z Hnilca, nie je možné situáciu ukočírovať vo vlastnej réžii. Po rokoch urgovania na riešenie príčiny znečisťovania vodnej plochy, nielen na odstraňovanie následkov, sa konečne veci pohli a prichádzajú prvé systémové riešenia.

Štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Branislav Ondruš oznámil, že rezort pripravuje projekt, ktorý počíta s primárnym zamestnaním nezamestnaných obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít z obcí, z ktorých tento odpad pochádza. Ide hlavne o osady v gelnickom okrese.


„Nielen odstraňovanie následkov, ale predovšetkým zabraňovanie tomu, aby bol Ružín neustále zaplavovaný tonami odpadu, je excelentnou príležitosťou na to, ako zamestnať ľudí, ktorí žijú v tomto regióne a v lokalitách, ktoré sme identifikovali ako najväčších prispievateľov k tejto situácii,” uviedol Ondruš.


Cieľom je zamestnať ľudí, ktorí budú odpad nielen zbierať, ale aj manažovať spoluobčanov, aby odpad opätovne nevznikal a aby sa ho naučili recyklovať. Zároveň sa v rámci projektu ráta so vznikom sociálnych podnikov, ktoré budú zamerané na odpadové hospodárstvo. 

„Zdroje na takýto projekt sú alokované v rámci Programu Slovensko 2021 - 2027 a je naň možné vyčleniť niekoľko miliónov eur,” priblížil tajomník, ktorý ozrejmil, že projekt by sa mal spustiť už na jeseň.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: