VIDEO: Čakanie sa skončilo. Stráňanský most dostal zelenú, Michalovčania už nemusia využívať obchádzky


Foto: VIDEO: Čakanie sa skončilo. Stráňanský most dostal zelenú, Michalovčania už nemusia využívať obchádzky
Galéria: 18 fotiek
Foto: Mesto Michalovce

Michalovčania môžu od stredy 5. júna opäť využívať most vedúci ponad rieku Laborec na Partizánskej ulici. S rekonštrukciou Stráňanského mosta sa začalo ešte koncom septembra minulého roka a keďže práce šľapali ako hodinky, zhotoviteľ odovzdal dokončené dielo načas, dokonca s miernym predstihom. Počas dnešného dňa bol most slávnostne otvorený verejnosti. Zúčastnili sa ho predstavitelia mesta, občania i kňaz, ktorý most požehnal. Ako prvý sa ním previezol Veterán Expres spolu s deťmi z miestnej školy.

Počas ôsmich mesiacov bol most úplne uzavretý a vodiči museli využívať alternatívne trasy. V rámci rekonštrukcie sa kompletne vymenili nosníky, zhotovili sa nové chodníkové rímsy, zrealizované bolo aj nové odvodnenie mosta a nová konštrukcia vozovky. Na moste tiež osadili nové zábradlie, na ktorom pribudol nový dekoračný prvok – erb niekdajšej obce Stráňany. Práce si vyžiadali vyše 1,4 milióna eur, pričom celý projekt financovalo mesto z vlastných zdrojov. 

„Málokto vie, že Stráňany boli do roku 1925 samostatnou obcou. Samospráva používala v druhej polovici 19. storočia aj svoj vlastný erb so symbolom člna na vlnách rieky. Rieka Laborec kedysi tvorila hranicu nielen medzi mestom Michalovce a obcou Stráňany, ale zároveň oddeľovala dve uhorské župy. Michalovce patrili do župy Zemplínskej a Stráňany do župy Užhorodskej,” priblížilo význam erbu mesto.
Prečítajte si viac: