FOTO: Pneuservis, diagnostika i geometria na jednom mieste. Nové autocentrum v Kráľovskom Chlmci poslúži všetkým


FOTO: Pneuservis, diagnostika i geometria na jednom mieste. Nové autocentrum v Kráľovskom Chlmci poslúži všetkým
Galéria: 12 fotiek
Foto: Facebook/Rasťo TRNKA

V Kráľovskom Chlmci otvorili nové autocentrum, ktoré poslúži nielen žiakom, ale aj širokej verejnosti. Košický samosprávny kraj týmto krokom reaguje na príchod švédkej automobilky Volvo do nášho kraja a posilňuje študijné a učebné odbory zamerané na automobilový priemysel. 

Stredná odborná škola techniky a remesiel (Műszaki Szakok és Mesterségek Szakközépiskola) v Kráľovskom Chlmci prešla v posledných rokoch rozsiahlou modernizáciou vrátane rekonštrukcie historickej budovy a zlepšenia materiálno-technického vybavenia. Žiakom sú k dispozícii nové učebné pomôcky, počítače, systém vyučovania mechatroniky tekutinových systémov s multimediálnou podporou či interiérový nábytok. Nové technológie budú slúžiť študentom v plánovanom štvorročnom odbore mechanik, mechatronik, ktorý škola plánuje spustiť od školského roka 2025/2026.


Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka vyjadril spokojnosť s novým odborom a verí, že vďaka nemu a novým učebným pomôckam bude škola atraktívna pre budúcich študentov. „Absolventi tohto odboru sú aktuálne veľmi žiadaní na trhu práce, po ukončení štúdia získajú výučný list a môžu sa uchádzať o prácu v automobilovom priemysle,” vyjadril nádej župan.


Významným prínosom pre školu je aj nové školské autocentrum, ktoré rozšíri priestory pre praktické vyučovanie. V centre sú tri pracoviská - pneuservis a diagnostika, geometria a odborná učebňa na montáž a demontáž motorov. Nové priestory sú vybavené najmodernejšími zariadeniami a budú slúžiť na odborný výcvik v rôznych odboroch.


Autocentrum však môže využívať aj verejnosť. Škola chce obohatiť ponuku svojich služieb, a preto si v ňom budú môcť už čoskoro motoristi vymeniť kolesá, podstúpiť diagnostiku či zoradiť geometriu náprav.

Celý projekt modernizácie a otvorenia nového autocentra si vyžiadal takmer 500-tisíc eur, z toho 350-tisíc eur získala škola z Integrovaného regionálneho operačného programu, zvyšok bol dofinancovaný z krajského rozpočtu.Prečítajte si viac: