Milujem východniarky!, odkazuje Kotleba v košeli s ukrajinskou výšivkou svojim voličkám


Foto: Milujem východniarky!, odkazuje Kotleba v košeli s ukrajinskou výšivkou svojim voličkám Foto: @dominika.sakmarova/@ludkakolesarova/Facebook/Slovenský folklór bez fejku

Už tento týždeň v sobotu budeme voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu. Niet sa preto čo čudovať, že politické kampane sú v plnom prúde a nádejní kandidáti sa snažia osloviť čo najviac potenciálnych voličov.

Jedným z uchádzačov o miesto v Bruseli je aj neúspešný kandidát na prezidenta Marian Kotleba, ktorého bilboardy nájdete na viacerých miestach po celom Slovensku. A keďže sa už od nepamäti hlási k národniarstvu, farby Slovenskej republiky dopĺňa na vizuále košeľa s folklórnym vzorom. Táto košeľa však nie je iba hviezdou jeho politických bilboardov, ale hrdo sa v nej prezentuje aj vo svojich vidách na sociálnej sieti, dokonca sa v nej dostal aj do televíznej diskusie.

Ak by ste si však mysleli, že v tom nebude žiaden háčik, mýlite sa. So zaujímavých postrehom prišli užívatelia sociálnych sietí, ktorí upozornili na výšivku na košeli. Prekvapivo nie je slovenská, ale ukrajinská. Asi práve preto dopĺňa Kotlebove bilboardy slogan „Milujem východniarky!”. Zrejme však tie, ktoré sú na východ od východu.

Stránke Slovenský folklór bez fejku sa podarilo identifikovať výrobcu Galychanka, ktorý sa zameriava na vyšívané oblečenie s ukrajinským vzorom. Na jeho stránke predáva tú istú košeľu, ktorú hrdo nosí aj kandidát na europoslanca (pozri porovnanie detailov nižšie). Dokonca sa má tento odev predávať aj na slovenských jarmokoch.


Zdroj: Facebook/Kotlebovci - Ľudová strana naše Slovensko/galychanka.com/úprava redakcie

„Pekné od neho, že podporuje Ukrajinu. To by sme ozaj nečakali…” poznamenala vtipne Simona. „Slovák jak repa,” poznamenala Tereza. „No holt ,národniar’, ktorý nielenže netrafí na ten správny Kriváň, ale ani do slovenskej košele,” zavtipkovala Dana. „To sú presne tí najsamhrdší najSlováci, bijúci sa do pŕs najväčších národniarov… Ale… Bez hlbšieho poznania tradičnej ľudovej kultúry, bez dôkladnej znalosti histórie, zvykov, obradov, vrátane regionálnej odlišnosti výšiviek na ľudovom odeve a podobne,” napísal pohoršene Peter.

Nebol to však jediný prešľap zo strany národniarov. Stránka pripomenula, že už v roku 2019 sa jedna kandidátka za stranu Ľudová strana naše Slovensko prezentovala v kampani v blúzke s ľudovým vzorom. Ani v tomto prípade však nešlo o rýdzo slovenskú výšivku, táto konkrétne pochádzala z čínskeho eshopu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: