Košický župan Trnka sa objavil na titulke konšpiračného časopisu. Zožal za to kritiku


Foto: Košický župan Trnka sa objavil na titulke konšpiračného časopisu. Zožal za to kritiku Foto: Facebook/Rasťo TRNKA/dimenzie.sk

Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka sa stal hlavnou „hviezdou” aprílového vydania časopisu Dimenzie, ktorý má pochybnú reputáciu vďaka svojej inklinácii k šíreniu konšpiračných teórií. Na titulnej strane časopisu pózuje s úsmevom, v pozadí sú znázornené jeho veľké ambície ohľadom Turzovských kúpeľov a budúceho akvaparku v Čižaticiach. Informuje o tom denník Korzár.

Toto médium sa prezentuje ako nezávislý stredoeurópsky mesačník zameraný na náročnejších čitateľov s kritickým myslením. Avšak, časopis sa objavil v databáze konšpiračných médií s hodnotením 7,7, čo nie je vôbec lichotivý výsledok. V tomto zozname sa nachádza spolu s ďalšími webmi, ktoré šíria nepravdivé, zavádzajúce či propagandistické informácie a nepodložené teórie, ako napríklad Zem a Vek, Badatel a ďalších vyše 300 médií.


Košický župan poskytol pre časoppis aj niekoľkostranový rozhovor, v ktorom sa vyjadruje k viacerým témam vrátane inovatívnych projektov v kraji, vodíkových technológií a obnovy kúpeľov. Diskutuje aj o kauze predraženého nákupu tatroviek na zimnú údržbu, v ktorej čelí trestnému obvineniu.


Dal si vypracovať mediálnu analýzu

Otázky sa dotýkali aj županovej reputácie v iných médiách, pričom Trnka uviedol, že často sú vytrhnuté z kontextu a ich uverejnenie sa nedá ovplyvniť, každopádne, keď má čas a priestor, nemá problém odpovedať na otázky novinárov. Toto tvrdenie však úplne nekorešponduje s tým, na čo denník Korzár upozorňuje už dlhšie, a teda, že niektorým ich novinárom Trnka dlhodobo neodpovedá.

Dokonca si dal vypracovať mediálnu analýzu ich článkov, ktoré písali o jeho osobe. „Ukázalo sa, že Trnkova interpretácia analýzy v Trende aj na jeho zdieľanom sponzorovanom facebookovom príspevku nie je úplne totožná s jej obsahom,” píše denník.

Predseda kraja uviedol, že rozhovor nebol platený a že ho časopis sám oslovil. Využil preto príležitosť informovať o projektoch kraja a ako sám tvrdí, rozhovor sa zaobišiel bez kontroverzných tém. Aj napriek tomu však kritici upozorňujú, že týmto rozhovorom Trnka časopis legitimizuje, čím môže čitateľom navodiť dojem, že jeho obsah je dôveryhodný. V tom istom vydaní sú totiž uverejnené autorské príspevky spochybňujúce pandémiu či vakcináciu, klimatické zmeny či vojnu na Ukrajine. Zároveň v ňom v minulosti našli priestor aj ďalšie verejne známe osobnosti, často z radikálnej politickej scény, napríklad Milan Uhrík či Štefan Harabin.

Prečítajte si viac: