Cestu autobusom čakajú veľké zmeny. Zabudnite na staré lístky, od augusta spustia nový systém


Foto: Cestu autobusom čakajú veľké zmeny. Zabudnite na staré lístky, od augusta spustia nový systém Foto: Arriva

Ľudí cestujúcich autobusom v Košickom kraji čakajú veľké zmeny. Ako samospráva informovala vo svojom vyhlásení, novinky sa dotknú najmä druhov a sadzieb cestovného. Tešiť sa tak môžete na novinky v podobe prestupných lístkov, či cenového zónovania. „Košický a Prešovský samosprávny kraj zavedú tzv. zónovú tarifu, ktorá prinesie novinky ako prestupný lístok, alebo časový predplatný lístok od denného až po ročný. Nová tarifa prinesie výhody najmä pravidelným cestujúcim,“ objasnila samospráva. 

Podľa Rastislava Trnku, predsedu Košického samosprávneho kraja, sa v autobuse denno-denne prevezú tisíce pravidelných cestujúcich, tí však za to, podľa jeho slov, neboli patrične odmeňovaní. „Zmena tarify bude výhodná práve pre týchto cestujúcich, keďže ponuku lístkov rozšírime o výhodné predplatné cestovné. Čím viac budú cestovať, tým menej zaplatia v prepočte na jednu cestu,“ vysvetlil Trnka s tým, že ide o overený spôsob zatraktívnenia využívania verejnej dopravy. 

Nové tarifné zóny

Celé územie východného Slovenska by sa tak malo po novom rozkúskovať na tarifné zóny. Cena cestovného sa tak bude odvíjať počtu prejdených zón. Lístky sa tak budú predávať vo forme jednodňových, mesačných, štvrťročných, polročných a ročných lístkov. 

Za tento návrh sa postavil aj šéf prešovskej samosprávy Milan Majerský (KDH). „Zmena tarify prináša niekoľko praktických výhod. Okrem predplatných lístkov je to najmä jednorazový prestupný lístok na dvojicu spojov, vďaka ktorému cestujúci s dopravnou kartou zaplatí za cestu s prestupom rovnakú cenu ako pri priamom spojení. Zónová tarifa, ktorú v prvej fáze uplatníme v autobusovej doprave, konečne vytvorí možnosť rozšírenia integrácie na železničnú dopravu a mestské dopravy tak, aby na konci dňa mohli východniari cestovať verejnou dopravou v našej časti Slovenska na jeden cestovný lístok,“ povedal šéf KDH a prešovský župan.

Zachovajú aj pôvodný systém

Krajskí lídri upozorňujú, že straty súčasného systému sa nemusia obávať. Cestujúci si tak budú môcť aj naďalej zakúpiť neprestupné cestovné lístky. Kraje však zdôraznili, že ich cena sa, oproti novému systému predaja lístkov, môže výrazne zmeniť. Z tohto dôvodu kraje odporúčajú kúpu novej cestovnej karty aj občasným cestujúcim. Zmeny by sa tak mohli vôbec po prvýkrát odzrkadliť v auguste. Strach o pohodlné cestovanie verejnou dopravou tak podľa kraja nemusia mať ani študenti. „V súčasnosti používané dopravné karty (vrátane preukazu ISIC) zostávajú naďalej v platnosti,“ zdôraznila samospráva. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: