Máte zdravú pečeň? V košickej nemocnici vás vyšetria úplne bezplatne a bezbolestne


Foto: Máte zdravú pečeň? V košickej nemocnici vás vyšetria úplne bezplatne a bezbolestne Foto: UNLP

Cirhóza pečene môže skrátiť život aj o dvadsať rokov. V úmrtnosti na cirhózu pečene je Slovensko na štvrtom mieste v Európe. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach preto spustila pilotný program bezplatného skríningu pečeňových ochorení, ktorý je reakciou na vysoký výskyt „tvrdosti pečene“ zistený počas minuloročného celoslovenského skríningu. Cieľom tejto iniciatívy je včasné odhalenie a podchytenie počiatočných štádií pečeňových ochorení u obyvateľov, ktorí o svojom stave nemusia vedieť.

Nárok na bezplatné vyšetrenie majú osoby staršie ako 40 rokov, ktorým doteraz nebolo diagnostikované žiadne ochorenie pečene. Preventívna aktivita potrvá celý mesiac až do 28. júna, každú stredu, štvrtok a piatok v čase od 12:30 do 15:00 hod. Záujemcovia o skríning sa môžu zaregistrovať vyplnením elektronického formulára.

Celý proces zahŕňa základné antropometrické vyšetrenie, odber krvi na hepatálne testy a elastografiu pečene, čo je bezbolestné vyšetrenie podobné sonografii. Ak sa počas skríningu zistia abnormality, pacientom bude ponúknutá následná zdravotná starostlivosť v hepatologickej ambulancii.

Zdroj: UNLP

Prečítajte si viac: