Parky a záhrady po celej Európe otvoria svoje brány. Objavovať môžete aj tie v Košickom kraji


Foto:  Parky a záhrady po celej Európe otvoria svoje brány. Objavovať môžete aj tie v Košickom kraji Foto: vopz.sk

Tohtoročný Víkend otvorených parkov a záhrad je už za rohom. Súčasťou podujatia je viac ako tisíc záhrad z vyše dvadsiatich európskych krajín a nahliadnuť bude možné aj do tých v Košickom kraji, a to od 31. mája do 2. júna. Tento rok arboristi zo spoločnosti ISA Slovakia vysadia v Mestskom parku v Košiciach dub letný.

Témou aktuálneho ročníka je Päť zmyslov v záhrade. „Pobyt v záhrade je zmyslový zážitok. Záhrada prebúdza všetky naše zmysly, núti nás snívať a spomínať, podnecuje našu predstavivosť a dáva nám šťastie, pokoj a blaženosť. Zrakom vnímame nielen veľkosť záhrady , ale aj jej farebnosť. Záhrady vyhľadávame aj kvôli sluchovým zážitkom: spevu vtákov, reči zvierat, šumeniu vetra či bzučanie včiel,“ vysvetľujú organizátori. 

Hlavnou aktivitou podujatia sú komentované prehliadky, ktoré majú pod palcom vlastníci, správcovia a aj dobrovoľníci. „Cieľom Víkendu otvorených parkov a záhrad 2024, je priblížiť ich krásu ako aj šíriť myšlienky ich aktívnej ochrany a kvalitnej údržby,“ dopĺňajú organizátori. 


Chýbať nebudú ani parky a záhrady v Spišskej Novej Vsi a jej okolí. Navštíviť môžete Park najdlhšieho šoškovitého námestia, Záhradu umenia, Madaras park, Židovský cintorín a Francúzsky park v Markušovciach.

Po prvýkrát sa do podujatia zapojí aj Galérie Baníckeho múzea v Rožňave, otvorí sa už v piatok o 17:00 hod. „Múzejníci pripravili aktivity, ktoré podnietia zmysly návštevníkov galérie. Čaká na nich joga s canisterapiou, muzikoterapia, ochutnávka čajov, aromaterapia a akčná maľba hlinou priamo na stene budovy,“ píše múzeum. Na druhý deň bude program pokračovať v komunitnej záhrade Rožňavská zelená terasa. 

V Gelnici bude sprístupnená Oáza pokoja a v Košiciach môžete svojich päť zmyslov otestovať vo Výmenníku Wuppertálska, v parku v Šaci a v mestskom parku. Ďalšie sprístupnené objekty v Košickom kraji, ako aj program si môžete pozrieť tu

Miesto: -
Dátum: 31.05.2024    02.06.2024


Prečítajte si viac: