Košickú hokejovú legendu Igora Libu uviedli do Siene slávy IIHF. Po jeho boku stál aj Jaromír Jágr


Foto: Košickú hokejovú legendu Igora Libu uviedli do Siene slávy IIHF. Po jeho boku stál aj Jaromír Jágr Foto: Facebook/HC Košice (oficiálna stránka)/jäzva

Hoci je rodák z Prešova, vďaka svojim výkonom na ľade má miesto v srdci mnohých ako košická hokejová legenda. Bývalý slovenský útočník Igor Liba sa dočkal obrovskej pocty, keď bol počas víkendu uvedený do Siene slávy Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHG) počas slávnostného ceremoniálu v Prahe. Pridal sa tak k desiatke domácich zvučných mien, ku ktorým patrí napríklad Jozef Golonka, Ladislav Troják, Peter Bondra či Miroslav Šatan.

Bol to ďalší významný krok, ktorým si uctili jeho neopomenuteľný prínos v slovenskom hokeji po tom, čo už bol uvedený do Siene slávy slovenského hokeja v roku 2005. Rovnakej pocty sa v nedeľu dočkali aj české legendy ako Jaromír Jágr či Jaroslav Pouzar„Tak ja si myslím, že to už znamená pre mňa posledný vrchol mojej kariéry a môžem ísť do dôchodku. Veľmi ma to teší, fakt, že už človek ani nedúfal…” uviedol v rozhovore pre Šport.sk.

Liba, známy svojím pôsobením v československej reprezentácii, tvoril nezabudnuteľný útok s Dáriusom Rusnákom a Vincentom Lukáčom. Ako jediný z tejto trojice však hral aj v NHL, kde nastúpil za New York Rangers a Los Angeles Kings.Počas svojej kariéry získal Liba množstvo ocenení vrátane titulu majstra sveta z roku 1985, dvoch olympijských medailí, ale tiež je držiteľom Zlatej hokejky. V československej reprezentácii odohral 211 zápasov a strelil 66 gólov. Pôsobil aj v rôznych zahraničných kluboch vrátane švajčiarskeho Bielu, talianskeho Cavalese, fínskeho Turku a rakúskeho Zeltwegu. V domácich ligách obliekal farby VSŽ Košice či HK Spišská Nová Ves. Igor Liba bol tiež dvojnásobným majstrom ČSSR s Duklou Jihlava a spomínaným VSŽ Košice.

Po tom, čo korčule oficiálne zavesil na klinec, sa vydal na trénerskú cestu. V roku 2012 otvoril Hockey Liba Academy v obci Čaňa neďaleko Košíc, kde už niekoľko rokov vychováva mladé telenty, hoci tentokrát už len ako podpora z lavičky, keďže si chce užívať dôchodok.

Zdroj: Facebook/HC Košice (oficiálna stránka)/jäzva

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: