FOTO: V Košiciach zaznamenali veľký pokrok. Letel odtiaľ prvý dron bez vizuálneho kontaktu s pilotom


FOTO: V Košiciach zaznamenali veľký pokrok. Letel odtiaľ prvý dron bez vizuálneho kontaktu s pilotom
Galéria: 5 fotiek
Foto: Facebook/Mám dron

Uplynulý týždeň bol v Košiciach zaznamenaný významný technologický pokrok. Uskutočnil sa tam prvý let dronu bez vizuálneho kontaktu s pilotom. Vzlietnuť mohol po takmer roku príprav, na ktorých sa podieľalo viacero spoločností, organizácií i jednotlivcov.

Let prebehol plne automaticky v oblasti obce Lemešany. Dron letel vo výške 35 metrov, dĺžka trasy bola naplánovaná na 4,2 kilometra vo vzdialenosti 21 kilometrov od centrály riadenia. Počas toho kontroloval  vedenie vysokého napätia a zistené dáta odosielal operátorovi s tímom na dispečing do riadiacej centrály.

„Otvorili a ukázali sme jeden obrovský potenciál využitia dronov v praxi. Sme nesmierne radi, že práve energetici z VSD ich integrovali do svojej činnosti, a vedia veľmi rýchlo, ekonomicky a hlavne ekologicky vykonávať potrebné pravidelné kontroly jednotlivých druhov vedenia vysokého a veľmi vysokého napätia na území východného Slovenska,“ píše asociácia Mám dron.

Dodávajú, že projekt by sa nikdy neuskutočnil bez dopravného úradu, ktorého pracovníci boli priamo na mieste. Celý let riadili a vykonali technické zložky. 

„Udialo sa to vďaka špičkovým odborníkom ako Štefan Dusza zo ZEPHYR UAS a jeho tím, Pavol Serbín zo spoločnosti R-SYS, ktorá sa venuje práve systémom na riadenie bezpilotnej prevádzky. Jeden takýto bol plne nasadený na košickej misii,“ píše asociácia. Prečítajte si viac: