FOTO: Obyvatelia a návštevníci Košíc sa zo Spievajúcej fontány tešia už 38 rokov. Ako sa za daný čas zmenila?


FOTO: Obyvatelia a návštevníci Košíc sa zo Spievajúcej fontány tešia už 38 rokov. Ako sa za daný čas zmenila?
Galéria: 7 fotiek
Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Z obľúbenej Dynamickej fontány v Košiciach, ktorá je známa aj pod názvom Spievajúca fontána, sa obyvatelia a návštevníci mesta tešia už 38 rokov. V priebehu posledných mesiacov sa podrobila viditeľnej technickej obnove a oprave, na základe čoho sa stala jedným z najatraktívnejších prvkov Košíc. Informuje o tom mesto Košice prostredníctvom svojho oficiálneho facebookového profilu.

Daný objekt možno považovať za najstaršiu hrajúcu fontánu v našich končinách. V bývalom Československu ju do prevádzky spustili 1. mája v roku 1986. Jej autorom je košický architekt Juraj Koban.

Prvej výraznej rekonštrukcii sa podrobila koncom deväťdesiatych rokov. V tom čase hrala 200 rôznych piesní, na ktoré reagovalo 750 dýz vystrekujúcich vodu do výšky 35 metrov. Vybavená bola 40 reflektormi, ktoré dotvárali celkový dojem spojenia hudby a vody. V súčasnosti ich má o niečo viac, konkrétne 240.

Počas minulého roka sa spustila jej druhá rozsiahla rekonštrukcia. Jej náklady sa vyšplhali na takmer 1,8 milióna eur, pričom jeden milión venovala Nadácia U. S. Steel Košice. Fontána tak získala nové čerpadlá a svietidlá. Zároveň sa vymenila jej kabeláž spolu s ozvučením a osvetlením. Nechýba ani novinka v podobe vodnej hmly, akú ponúka aj Plávajúca fontána v Mestskom parku. V tomto prípade je celá technológia prepojená s Národným divadlom, na základe čoho sa môže prenášať zvuk a obraz z predstavení na vodnú hmlu.

Po rekonštrukcii možno daný objekt nazvať najväčšou spievajúcou fontánou na Slovensku. Čiastočne sa zmenila aj jej architektúra, pričom vodná plocha je ešte viac prístupná verejnosti.Prečítajte si viac: