FOTO: Najzelenšiu školu nájdete na Spiši. Dažďové záhrady, jazierko či inteligentné technológie im môžu všetci závidieť


FOTO: Najzelenšiu školu nájdete na Spiši. Dažďové záhrady, jazierko či inteligentné technológie im môžu všetci závidieť
Galéria: 18 fotiek
Foto: Facebook/Košický samosprávny kraj

Študenti Strednej priemyselnej školy technickej v Spišskej Novej Vsi majú školu, ktorú im môžu všetci závidieť. Na škole bol úspešne dokončený projekt na zlepšenie klímy a životného prostredia. Okrem toho je v príprave ambiciózny projekt na výstavbu centra robotiky a inteligentných výrobných systémov, ktorý bude najväčším rozvojovým projektom v histórii školy.

V priestoroh školx bolo realizovaných sedem rôznych vodozádržných opatrení, ktoré pokrývajú viac ako 7-tisíc metrov štvorcových. Medzi najvýznamnejšie patrí vegetačná strecha, ktorú má len hŕstka slovenských škôl, a inštalácia šiestich retenčných nádrží. Zachytená dažďová voda následne poslúži zavlažovanie školských parkov, záhonov a zelených plôch.

„Architektonickým unikátom, ktorý zatiaľ nebol realizovaný na žiadnej škole na Slovensku, je akademické átrium s vegetačnými stenami, ktoré okrem estetickej funkcie prispievajú k zmierneniu vysokých teplôt. Okrem toho tu boli vybudované dažďové záhrady, jazierko, kvetinové záhony či pódium a lavičky na sedenie,” uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Celkové náklady dosiahli 1,3 milióna eur, čo z neho robí najväčší projekt zameraný vodozádržné opatrenia. Zo zdrojov Kohézneho fondu Európskej únie a Štátneho rozpočtu Slovenskej republiky získala škola takmer 800-tisíc eur, ďalších približne 550-tisíc eur poskytol kraj.


Areál školy si takisto vyslúžil pozornosť. Asfaltové plochy boli nahradené vegetačnými a vodopriepustnými povrchmi, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Vybudované boli aj podpovrchové vsaky a pribudlo nové osvetlenie.

Škola sa za posledné roky zamerala aj na modernizáciu technického vybavenia, pričom sa zakúpili nové priemyselné a kolaboratívne roboty, programovateľný modulárny výrobný systém, CNC obrábacie stroje a vybudované bolo tiež moderné laboratórium elektrotechniky.

Košický samosprávny kraj plánuje pokračovať v skvalitňovaní vzdelávania na tejto škole. Podľa Rastislava Trnku sa pripravuje najväčší rozvojový projekt v histórii školy, ktorý zahŕňa výstavbu nového vzdelávacieho centra robotiky a inteligentných výrobných systémov. Projektová dokumentácia je už pripravená a výstavba začne čoskoro.Prečítajte si viac: