Uplynul rok od úmrtia emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča. Košičania si ho pripomenú výročnou omšou


Foto: Uplynul rok od úmrtia emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča. Košičania si ho pripomenú výročnou omšou Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Presne pred rokom 23. mája 2023 odišiel do večnosti košický emeritný arcibiskup Mons. Alojz Tkáč. Pri príležitosti spomienky na jeho duchovnú službu budú celebrované dve výročné sväté bohoslužby. O 18:00 hod. v Dóme sv. Alžbety jednu odslúži košický arcibiskup a metropolita Mons. Bernard Bober, v rodisku Tkáča v Ohradzanoch bude omša v tom isto čase a sláviť ju bude pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Alojz Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v okrese Humenné. Už v detstve mal túžbu stať sa kňazom, a preto sa na prahu dospelosti vydal týmto smerom. Rokmi sa stal výraznou osobnosťou duchovného života, keďže verejne poukazoval na nedostatky týkajúce sa cirkvi. Práve preto mu v 70. rokoch zakázali vykonávať pastoračnú činnosť.

V roku 1990 ho pápež Ján Pavol II. menoval za košického diecézneho biskupa, o päť rokov neskôr pápež povýšil diecézu na arcibiskupstvo a Tkáš sa stal arcibiskupom.


Zdroj: Facebook/Košice - Mesto Košice

Pod jeho úradníctvom cirkev prosperovala. Spolupracoval na otvorení a udržiavaní Kňazského seminára biskupa Jána Vojtaššáka a Teologického inštitútu v Spišskom Podhradí, pokračoval v opravovaní košickej katedrály, dal vybudovať diecézny kňazský domov vo Veľkom Šariši, opraviť biskupský úrad či otvoril a opravil Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach. Spomienku majú na neho aj KVP-čkári, keďze v roku 1995 zriadil karmelitánsky kláštor.

V čase pandémie sa jeho zdravotný stav začal postupne zhoršovať, dokonca sa už vyhýbal styku s verejnosťou. Posledné dni strávil v svojej rezidencii na arcibiskupsom úrade, kde aj zomrel vo veku 89 rokov.

Veriaci sa s Tkáčom naposledy rozlúčili 30. mája minulý rok. Po smútočnom obrade presunuli pozostatky zosnulého arcibiskupa do centrálnej krypty košickej katedrály vedľa kardinála Jozefa Tomka.

Zdroj: Facebook/Košice - Mesto Košice

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: