FOTO: Košickí študenti upustili uzdu fantázie. S modelom plávajúceho mesta chcú uspieť na medzinárodnej úrovni


FOTO: Košickí študenti upustili uzdu fantázie. S modelom plávajúceho mesta chcú uspieť na medzinárodnej úrovni
Galéria: 6 fotiek
Foto: Modelium

Študenti Strednej priemyselnej školy stavebnej a geodetickej v Košiciach sa zapojili do 16. ročníka medzinárodnej súťaže Modelium, v rámci ktorej vytvorili modely udržateľného plávajúceho mesta z vlnitej lepenky. Žiaci druhého ročníka na svojich dielach pracovali približne mesiac.

„V prvej fáze tvorby boli žiaci rozdelení do skupín. Každá skupina mala vytvoriť prezentáciu vlastnej predstavy, ako by malo vyzerať mesto budúcnosti. Žiaci nakreslili niekoľko skíc, vytvorili 3D model v programe, vyhľadali z internetu referenčné príklady projektov. V prezentáciách predstavili svoj koncept návrhu, zaoberali sa aj otázkami fyziky, rozoberali ekologickými problémy, na ktoré reagovali architektúrou,” priblížila proces tvorby pedagogička Petra Radvániová, ktorá uviedla, že vo finálnej podobe mali až tri modely, z ktorých dva zabojujú v súťaži.


Táto výzva umožňuje mladým staviteľom naplno využiť svoju staviteľskú fantáziu a technické zručnosti, ktoré šikovne prepojili s myšlienkou udržateľného životného prostredia. Do tvorby plávajúceho mesta sa zapojilo 28 škôl (40 tímov) z Českej republiky a 10 škôl (13 tímov) zo Slovenska. Projekty budú hodnotené na základe originality, kreativity, realizovateľnosti a udržateľnosti.

Dielo košických študentov bude najprv súťažiť v národnom kole, kde porota vyberie šesť najlepších stavieb, ktoré následne postúpia do slovenského finále a odtiaľ môžu úspešní stavitelia zabojovať o výhru až v medzinárodnom superfinále v českej Ostrave. Minulý rok neobišli stredoškoláci naprázdno. Vo finálovom kole v Žiline získali prvé miesto za model Najvyššieho mrakodrapu Európy. Tentokrát sa pokúsia zabojovať o prvenstvo aj v ďalších kolách.Prečítajte si viac: