Slanecká cesta zdražuje. Primátor Polaček podpísal ďalší dodatok k zmluve. Je júnový termín reálny?


Foto: Slanecká cesta zdražuje. Primátor Polaček podpísal ďalší dodatok k zmluve. Je júnový termín reálny? Foto: Facebook/Košice - Mesto Košice

Rekonštrukcia Slaneckej cesty v mestskej časti Košice - Nad jazerom, ktorá sa mala pôvodne skončiť v auguste 2023, prekvapuje ďalším zdražením. Podľa najnovšieho, už dvanásteho dodatku k zmluve, ktorý podpísal primátor mesta Jaroslav Polaček s firmou Doprastav, vzrástli náklady o ďalších takmer 580-tisíc eur bez DPH. Aktuálne sa cena tejto zákazky pohybuje okolo 18,5 milióna eur s DPH.

Doprastav, ktorý projekt získal v roku 2021 po výhre vo verejnej súťaži, mal práce dokončiť za 24 mesiacov. Dnes, aj napriek mnohým komplikáciám a zmenám vo výstavbe, však ešte stále nesplnil svoj záväzok odovzdať cestu do užívania, tobôž nie za cenu, s ktorou do súťaže vstupoval. Podľa posledných informácií by však motoristi mohli úsek plne využívať už ďalší mesiac, presný termín však primátor Košíc Jaroslav Polaček priblížiť nechcel, hoci ho pozná.

V najnovšom dodatku k zmluve zhotoviteľ odkazuje na tridsať nedostatkov, ktoré súvisia s inžinierskými sieťami, šachtami, ktoré sú v havarijnom alebo technicky nevyhovujúcom stave či výstavbou mosta ponad Myslavský potok. Významnú časť z nových nákladov, teda 225-tisíc eur, tvorí aj aktualizácia systému verejnej dopravy na Slaneckej, ktorá sa týka osadenia kamerových systémov, informačných tabúľ či automatov na cestovné lístky.

Modernizácia Slaneckej cesty je už dlhodobo stredobodom kritiky, podobne tak aj primátor mesta Jaroslav Polaček. Ten priznal, že neustále zmeny v projekte viedli k rozsiahlym meškaniam a dodatkom, a tak rozumie tomu, že to znepokojuje aj mnohých obyvateľov mesta. Podľa neho však treba vedieť, že každá zmena si vyžaduje nové povolenia, ktoré chce mať zhotoviteľ stavby na papieri. Tie často prechádzajú niekoľkými kompetentnými orgánmi či dotknutými stranami, a tak sa celý tento proces predlžuje.

Prečítajte si viac: