Košičania si priplatia, mestskí poslanci odobrili navýšenie cien za sociálne služby


Foto: Košičania si priplatia, mestskí poslanci odobrili navýšenie cien za sociálne služby Foto: Facebook/ Milan Kaplan

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach rozhodlo. V priebehu stredajšieho rokovania schválili v rámci nového znenia všeobecne záväzného nariadenia o poskytovaní sociálnych služieb nový spôsob výpočtu úhrady za poskytovanie sociálnych služieb. Na novom návrhu sa zastupiteľstvo zhodlo jednohlasne, píše košický Korzár

Zdroj: Mesto Košice

Do platnosti vstúpi s príchodom 1. júla a prinesie so sebou zmenu vo výpočte úhrady za ubytovanie, stravu a ostatných súm v zariadeniach pre seniorov. Nové nariadenie prekopalo doteraz platnú schému, podľa ktorej sa mesačne platila pevná suma. Navýšenie pritom v mnohých prípadoch nebude predstavovať horibilné čiastky. 

Po prepočte to vychádza tak, že doteraz platil za dvojposteľovú izbu mesačne 155,30, po novom to bude za 30-dňový mesiac 159 eur, pri jednoposteľovej samostatnej izbe sa zvýši úhrada zo 197,40 na 204 eur za 30-dňový mesiac, vysvetlili.


Zdroj: iStock

Ceny navýšiť museli

Ako mesto Košicaku potvrdilo, návrh na zvýšenie úhrad od klientov vyplynul z požiadaviek poskytovateľov sociálnych služieb. Dôvodom majú byť výrazne navýšené prevádzkové náklady, vyššie ceny energií no aj vyššie výdavky na mzdy zamestnancov zariadení. 

V porovnaní s inými krajskými mestami sú pritom, podľa mesta, najnižšie zo všetkých krajských miest na Slovensku. Tento štandard sa im podarilo udržať aj po navýšení poplatkov.

Prečítajte si viac: