Policajti si možno prilepšia. Chcú prilákať nových členov a motivovať tých súčasných


Foto: Policajti si možno prilepšia. Chcú prilákať nových členov a motivovať tých súčasných Foto: minv.sk

Policajti, príslušníci Slovenskej informačnej služby či Zboru väzenskej a justičnej stráže by mohli mať čoskoro vyššie platy. Rezorty vnútra, obrany a spravodlivosti chcú týmto prilákať nových zamestnancov a motivovať ich, aby z povolania neodchádzali, informuje RTVS.

Platy príslušníkov bezpečnostných zložiek by sa mohli pravidelne zvyšovať podľa pripravovaného platového automatu. Má ísť o jedno z opatrení na riešenie začínajúceho kritického nedostatku personálu. „Aktuálne nám chýba v polícii 2 650 policajtov a tieto čísla sa každým rokom prehlbujú. Treba prijímať opatrenia, aby sme tento stav postupne zlepšovali,“ uviedol podpredseda Odborového zväzu polície v SR Roman Laco.

Podľa policajných odborov budúcich policajtov neláka práca s ľuďmi a nízke platové ohodnotenie. „Platy policajtov nie sú až také lukratívne, aby prichádzali noví záujemcovia do Policajného zboru. Nástupný plat policajta sa v hrubom pohybuje okolo 1 200 až 1 300 eur. Nesmieme podnikať, nesmieme štrajkovať,“ dodal Laco.

Podľa platového automatu by sa mzdy príslušníkov bezpečnostných zložiek mohli zvyšovať pravidelne každý rok v rovnakej výške, ako rástla priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok, najmenej vo výške jedného percenta. Navrhovaný platový automat je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

 

Prečítajte si viac: