Ľudí obral o milióny, už je na slobode. O osude investičného mága z Košíc Béreša rozhodol Najvyšší súd


Foto: Ľudí obral o milióny, už je na slobode. O osude investičného mága z Košíc Béreša rozhodol Najvyšší súd Foto: Facebook/ Zizzy Group

O osude Petra Béreša z Košíc, ktorý bol jednou z hlavných postáv firmy Axe Capital, rozhodol Najvyšší súd Slovenskej republiky. Druhý z dvojice zapojenej do miliónovej pyramídovej hry, bol tak prepustený na slobodu. Z väzby ho Najvyšší súd uvoľnil bezpodmienečne.

Petra Béreša, ktorý bol tvárou kontroverznej firmy prepustili z väzby ešte v polovici apríla, informovali Aktuality. Vo väzbe strávil takmer celý rok. Jeho sťažnosti, ktoré podal voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, však vyhoveli. 

„Najvyšší súd na neverejnom zasadnutí 10. apríla 2024 v trestnej veci obvineného P. B. a spol. pre pokračovací obzvlášť závažný zločin legalizácie výnosu z trestnej činnosti prejednal sťažnosť obvineného proti uzneseniu sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku z 27. marca 2024 a rozhodol tak, že zrušil napadnuté uznesenie sudcu pre prípravné konanie. Senát návrhu prokurátora z 12. marca 2024 na predĺženie lehoty väzby o ďalších sedem mesiacov nevyhovel,” hovorí Alexandra Važanová, hovorkyňa súdu.


Vyšetrovaný bol pre miliónové podvody

Bérešovi stovky obetí zverili svoje peniaze s presvedčením, že investujú. Prostredníctvom spoločností Axe Capital a Zizzy SE mali vydolovať milióny. Z toho, čo sa sprvu javilo ako investičný zázrak, sa v priebehu mesiacov vykľula pyramídová schéma. V priebehu ich aktivity sa tak stratilo zhruba 50-miliónov eur. 

Béreša si ešte v minulom roku podala Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorá ho pri razii zadržala. Súd už za krátko rozhodol o jeho väzbe. Na rováši má zločin podvodu spáchaný formou spolupáchateľstva a zločin legalizácie výnosov z trestnej činnosti, tiež formou spolupáchateľstva.

Dôvodom jeho trestu mali byť čierne praktiky v rámci spoločnosti Axe Capital Group SE. Prostredníctvom firmy vylákal od stoviek ľudí peniaze. Svojim investorom sľuboval výnosy až vo výške 300 percent. Už v druhej polovici roka 2022 však nemali prístup ani k výnosom, ani k vloženým investíciám. Spolu ide o desiatky miliónov, ktoré zmizli nevedno kam.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: