Národné divadlo Košice vzdá poctu zosnulej opernej dive Ľubici Rybárskej, ktorá spievala po boku Pavarottiho


Foto: Národné divadlo Košice vzdá poctu zosnulej opernej dive Ľubici Rybárskej, ktorá spievala po boku Pavarottiho Foto: Facebook/Národné divadlo Košice

Divadelné dosky v utorok 14. mája už navždy opustila slovenská operná diva Ľubica Rybárska, ktorá sa nedožila svojich 66 rokov. Rodáčka z Martina po štúdiu ostala v Bratislave, kde vystupovala v Opere Slovenského národného divadla, no jej dramatický soprán zaznel na najznámejších svetových operných scénach.

V roku 1988 sa stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho a už o rok neskôr po jeho boku účinkovala vo Verdiho opere Luisa Miller. V roku 2004 začala pôsobiť v pedagogickej oblasti, kde neskôr získala titul profesorky na Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU.

Správa o úmrtí opernej divy zasiahla aj Národné divadlo Košice, ktoré jej ako poctu venuje v nedeľu 19. mája autorský balet Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej Nureyev. Veď nemožno len tak zabudnúť na tri desaťročia, počas ktorých stvárňovala tie najnáročnejšie roly pre dramatický soprán či opakovanie spievala po boku Pavarottiho. Svojim talentom tak obohatila nielen domácu, ale aj svetovú scénu.


Prečítajte si viac: