FOTO: Odpad z domácností či zelene spozná svoju cieľovú destináciu. V Trebišove vznikla kompostáreň za 3,5 milióna


FOTO: Odpad z domácností či zelene spozná svoju cieľovú destináciu. V Trebišove vznikla kompostáreň za 3,5 milióna
Galéria: 65 fotiek
Foto: trebisov.sk

V závere minulého týždňa Trebišovčania slávnostne otvorili prevádzku svojej novovybudovanej kompostárne. Výstavba komplexu, ktorý zhodnocuje biologicky rozložiteľný odpad, bola ukončená po takmer dvojročných prácach. 

Projekt bol financovaný z Kohézneho fondu Európskej únie, Ministerstva životného prostredia SR a prispelo aj samotné mesto Trebišov, pričom celkové náklady dosiahli takmer 3,5 milióna eur.

Podujatie otvorenia kompostárne sa nieslo v slávnostnom duchu s účasťou predstaviteľov mesta, poslancov, ako aj zástupcov stavebných a projektových firiem. Návštevníci mali možnosť zúčastniť sa na komentovanej prehliadky zariadenia, na ktorej im boli predstavené jednotlivé technologické časti kompostárne a ich funkcie.

Kompostáreň je vybavená najmodernejšími technológiami vrátane hygienizačných jednotiek, prevzdušňovacieho systému a vizualizačného systému. Súčasťou komplexu je prijímacia hala a boxy, ponúka tiež kapacitu pre spracovanie kuchynského odpadu z domácností a biologicky rozložiteľného odpadu z verejnej zelene a jeho uskladňovanie.

Systém rádiových teplotných sond a sofistikované ovládanie zabezpečujú efektívnu transformáciu odpadu na kvalitný kompost, ktorý môže byť následne využitý v poľnohospodárstve alebo pri starostlivosti o miestnu zeleň.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu