Košičania riešia extremne prepichnutú pneumatiku. Ako je to možné?


Foto: Košičania riešia extremne prepichnutú pneumatiku. Ako je to možné? Foto: Facebook/Košice - kuriozity a absurdity/MP

Vo facebookovej skupine zameranej na kuriozity a absurdné situácie v Košiciach sa objavil ďalší príspevok, ktorý niektorým pomotal hlavu. „Ako je toto možné? Má dnu druhé koleso?” pýta sa Milan, ktorému sa podarilo zachytiť na fotografii pneumatiku s obrovskou dierou. Tá však nevyzerá byť sfúknutá, ale naopak.

Ako zvyčajne, ani tento príspevok sa nezaobišiel bez vtipných poznámok. „Neviem, ja by som to tipol na fotošopy, podľa mňa by to mal mať spľasnuté,” píše komentujúci pod menom Marsboro. „Bývajú tam vtáčiky, majú tam hniezdo,” zavtipkoval František. Podľa Ladislava ide len o zdvihnuté auto.


Pre vysvetlenie však netreba chodiť ďaleko. Mnohí diskutéri uviedli, že to, čo sa javí na prvý pohľad ako nemožné, má celkom jednoduché vysvetlenie. „Runflat pneumatiky,” zaznelo v komentároch opakovane.

Ak ste o tom ešte nepočuli, prinášame zopár informácií. Tieto pneumatiky sa označujú aj ako dojazdové. Znamená to, že ak dostanete defekt, vďaka týmto pneumatikám môžete bezpečne dôjsť k najbližšiemu miestu, kde tento problém vyriešite a poškodenú pneumatiku vymeníte. Ak ich však chcete používať, vaše auto musí disponovať funkčným elektronickým systémom kontroly tlaku. Niektoré vozidlá sú nimi vybavené už automaticky.

„Špeciálne pneumatiky majú vystužené bočnice, ktoré bránia deformácii pneumatiky, keď dostane defekt, a zaisťujú udržanie pneumatiky na ráfiku aj vtedy, ak dôjde k úplnej strate tlaku. Ďalším variantom je podporný krúžok, ktorý sa stará o oporu pozdĺž celého obvodu pneumatiky,” vysvetľuje portál az-pneu.sk, ktorý ďalej dodáva, že jazdiť s takouto Runflat pneumatikou môžete len niekoľko desiatok kilometrov s rýchlosťou maximálne 80 kilometrov za hodinu.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu