Na Slovensku končia ďalšie detské pohotovosti. Niektoré skracujú svoje ordinačné hodiny


Foto: Na Slovensku končia ďalšie detské pohotovosti. Niektoré skracujú svoje ordinačné hodiny Foto: Trnavský samosprávny kraj

Zasadné zmeny sa počas najbližších mesiacov dotknú pediatrie. Na Slovensku zanikne do júla tohto roka desať detských pohotovostí, do novembra k nim pribudne ďalších päť. Primátori z 15 miest, v ktorých sa rušia detské pohotovosti, akceptovali dôvody pre ich zrušenie. Tento týždeň o tom rokovali s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou.

Prvou zmenou je, že s účinnosťou od 1. júla 2024 sa skracujú ordinačné hodiny z 22:00 hod. na 20:00 hod. Ďalšia zmena sa dotkne služieb lekárov. Pediatri počas týždňa budú musieť ordinovať vo svojich ambulanciách každý deň počas pracovného týždňa. Jeden deň v týždni dokonca do 18:00 hod. Týka sa to tých miest, kde je viac ako päť pediatrov.

V praxi to znamená, že každý pediater bude mať podvečernú službu jeden deň v týždni, zároveň počet ich odpracovaných hodín nesmie presiahnuť 35 hodín za týždeň. Počas víkendov však budú musieť rodiny s deťmi navštíviť miesto, kde sa zriadi pevný bod detskej pohotovosti.

Počet detských pohotovostí klesá, pretože na Slovensku je málo pediatrov a sú prestarnutí. „Máme veľa pediatrov, ktorí majú 70 a viac rokov. V takomto veku to pre nich nie je jednoduché, aby zabezpečovali chod všetkých pevných bodov tak, ako v súčasnosti pôsobia,“ povedal na tlačovej konferencii Jozef Božik, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).


Vyše milión pacientov, no ani tisícka pediatrov

Už v auguste minulého roka zaniklo šesť detských pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Do konca tohto roka má skončiť celkovo 15 ambulancií pohotovostnej služby. Zuzana Dolinková na pondelkovom rokovaní taktiež vysvetlila zástupcom ZMOS aj primátorom všetkých miest, ktorých sa dotkne konsolidácia detskej ambulantnej pohotovostnej služby, dôvody týchto zmien. „Rozumejú im a verím, že ich budú vysvetľovať aj rodičom a svojim občanom,“ skonštatovala.

Hlavným cieľom opatrení je zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti naprieč celým Slovenskom, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov. V súčasnosti máme na Slovensku asi 1,1 milióna detí, o tieto deti sa momentálne stará približne 930 pediatrov.

„Ich priemerný vek je 60 rokov, v systéme nám ich chýba 250. Našim cieľom je o tie deti sa postarať. Všetky tieto, možno nie príliš atraktívne opatrenia, sú práve preto,“ vyhlásila šéfka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elena Prokopová. Aktuálne funguje 55 detských pohotovostí, do konca roka má ich počet klesnúť na 40.

Pohotovosti, ktoré zaniknú od júla

 • Galanta - presunie sa do Dunajskej Stredy,
 • Košice-okolie - presunie sa do Košíc,
 • Medzilaborce - presunie sa do Humenného,
 • Myjava - presunie sa do Skalice,
 • Námestovo - presunie sa do Trstenej,
 • Nové Mesto nad Váhom - presunie sa do Trenčína,
 • Piešťany -  presunie sa do Trnavy,
 • Ružomberok - presunie sa do Dolného Kubína,
 • Sabinov - presunie sa do Prešova,
 • Senica - presunie sa do Skalice. 

Pohotovosti, ktoré zaniknú od novembra

 • Dubnica nad Váhom - presunie sa do Považskej Bystrice,
 • Kráľovský Chlmec - presunie sa do Trebišova,
 • Partizánske - presunie sa do Topoľčian,
 • Pezinok - presunie sa do Bratislavy,
 • Šaľa - presunie sa do Nových Zámkov.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: