Do metropoly východu mieria Župné dni! Košice ožijú Balónovou fiestou, Nocou múzeí či Kaliho koncertom


Foto: Do metropoly východu mieria Župné dni! Košice ožijú Balónovou fiestou, Nocou múzeí či Kaliho koncertom Foto: Facebook/Rasťo TRNKA

Päťdňový festival plný zábavy, gastronómie a kultúrnych zážitkov sa sťahuje zo Zemplína do Abova. Pri príležitosti prvého zasadnutia prvej Košickej veľžupy pred sto rokmi organizuje každoročne Košický samosprávny kraj (KSK) veľké slávnosti pod názvom Župné dni. Tie sa konajú v štyroch regiónoch - Na Gemeri, Spiši, Zemplíne a Above.

Počas uplynulého týždňa ožili oslavami Michalovce, tentokrát je na rade metropola východu, v ktorej je pripravený pestrý program pre malých i veľkých, domácich i návštevníkov. Keďže chce župa predstaviť občanom svoje pracovné aktivity, počas celého týždňa budú mať všetky župné inštitúcie otvorené svoje brány. 

Počas týždňa svoje dvere v Košiciach otvorí Východoslovenské múzeum aj galéria. Deň otvorených dverí započne v utorok 14. mája o 10:00 hod. v oboch inštitúciách a až do 18:00 hod. majú vstup zdarma k všetkým expozíciám a výstavám školy i verejnosť.

V ten istý deň sa v Kunstalle uskutoční podujatie v organizácii Inovačného centra Košického kraja spojené s galavečerom, počas ktorého sa bude odovzdávať ocenenie Košice Region Innovation Awards 2024.

Streda a štvrtok sa bude niesť v duchu konferencie v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach, kde si názory, skúsenosti či vedomosti budú vzájomne zdieľať odborníci a aktéri z oblasti cestovného ruchu.

Viac ako štyridsať druhov zlatistého moku, špeciality z grilu a hudobný program čaká na vás v Katovej Bašte na Hrnčiarskej ulici, kde od stredy do soboty budú prebiehať Rákociho pivné dni.

Zdroj: ilustračné/Facebook/Rasťo TRNKA

Od stredy do nedele zahalí oblohu nad Košicami Balónová fiesta. Hromadné vzlety balónov a sprievodný program bude na záujemcov čakať na baseballovom ihrisku TUKE na Vysokoškolskej ulici.


Štvrtok bude nabitý úsmevom. O krásny a dojímavý zážitok sa postarajú zdravotne hendikepovaní členovia domova sociálnych služieb DOMKO, a to o 10:00 hod. v Kunstalle na Medzinárodnom festivale umeleckej tvorivosti. V ten istý deň predstaví Divadlo Romathan pre deti eko-edukačnú rozprávku Keď sa zemeguľa chichúňa.

Na zaujímavý program láka aj Verejná knižnica Jána Bocatia, ktorá si dopoludnia o 09:30 pripravila dramatizované čítanie v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej, od 09:00 do 11:00 hod. môžu deti maľovať na chodník alebo sa zúčastniť literárneho kvízu či iných aktivít. V popoludní bude od 15:00 do 17:00 hod. prebiehať swap rastlín a deň ukončí koncert gitarového recitálu Simona Tomiho v salóniku hudobného oddelenia knižnice. Kto ešte nemá v tejto knižnici členské, počas šťastnej hodinky tak môže urobiť za polovičnú cenu.

Piatok sa Námestie maratónu mieru premení na Župné mestečko. O hudobný podmaz sa bude od 09:00 hod. starať DJ Marko Mazag. O 10:00 hod. je pre deti pripravený koncert Tom a Elo a po ňom sa na pódiu predstavia žiaci košického Konzervatória Timonova. Počas celého dňa budú pre deti na dosah vodíkové autíčka, skákací hrad, maľovanie na tvár, mobilné planetárium či mnoho tvorivých dielní. Námestie budú zdobiť živé sochy či remeselníci a zaručene si mnohí odnesú úlovok z burzy oblečenia.

Zdroj: zupnednikosickehokraja.sk

Varešku do ruky zoberie na pravé poludnie župan Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý bude spolu s influencerom Lukášom Vereščákom variť tradičné jedlo regiónu.

Popoludnie bude opäť venované hudobno-tanečnému programu v podaní Divadla Romathan, detských a dospelých folklórnych súborov či žiakov z Konzervatória Jozefa Adamoviča. Ako aj v iných mestách, aj v Košiciach ukážu svoj vkus počas módnej prehiadky žiaci zo Školy umeleckého priemyslu v Košiciach.

Kto má tanec v krvi, alebo by sa chcel naučiť niečo nové, od 17:00 hod. bude k dispozícii škola tanca. Po nej sa na pódiu predstaví Štefan Štec a Fajta, svoj talent ukáže aj Curkul’ art.

S klesajúcou intenzitou slnečných lúčov sa návštevníkom mestečka prihovorí župan Trnka a vrcholom večera bude vystúpenie slovenského rapera Kaliho v doprovode Petra Panna. Niekoľkotýždňové slávnosti ukončí ohňová šou s balónovými košmi a horákmi v rámci Balónovej fiesty.

V sobotu čaká návštevníkov každoročná a obľúbená Noc múzeí a galérií. Príbehy ožijú v Miklušovej väznici, Rodošte, Prírode Karpát, Dome remesiel alebo v Historickej budove na Námestí maratónu mieru. Podujatie však bude spoplatnené, pripravené sú však zaujímavé sprievodné akvity pre deti či dospelých.

Miesto: Košice
Dátum: 14.05.2024 - 09:00    18.05.2024Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu