Jeden problém zmizol, druhý sa objavil. Most na Furči je v zlom stave, mesto ho reklamuje, zhotoviteľ chybu odmieta


Foto: Jeden problém zmizol, druhý sa objavil. Most na Furči je v zlom stave, mesto ho reklamuje, zhotoviteľ chybu odmieta Foto: kosice.sk

Vodiči prechádzajúci po moste pri Pošte 22 na sídlisku Dargovských hrdinov už nejaký ten čas čelia dopravným obmedzeniam. Most, ktorý prešiel v rokoch 2017 až 2018 rekonštrukciou za vyše jedného milióna eur, bol po dvoch rokoch v takom stave, že mesto vyreklamovalo jeho opravu u zhotoviteľa.

Koncom minulého decembra sa poškodené úseky opravili v smere na Mier, na opačnej strane sa však objavili ďalšie nedostatky. Kvôli ním je táto časť mosta v smere k autobusovej zastávke Zupkova aktuálne uzravretá.

Mesto Košice si z toho dôvodu dalo vypracovať znalecký posudok, z ktorého vyplynuli prekvapivé závery. Počas rekonštrukcie došlo ku konštrukčným chybám, preto vedenie mesta žiadalo zhotoviteľa o opätovné vyriešenie situácie k spokojnosti vodičov.


„Zhotoviteľ odmietol zodpovednosť za konštrukčné chyby a problém vidí v takzvaných bludných prúdoch. Ide o javy, ku ktorým dochádza, ak sú časti elektrického obvodu na viacerých miestach vo vodivom kontakte s okolitým prostredím,” ozrejmilo mesto, ktoré s týmito argumentmi nesphlasilo.

Zhotoviteľ si dal na margo toho vypracovať ešte vlastné merania, ktorých výsledok by mal byť známy už v najbližích dňoch.

Pripravované opravy mosta budú rozsiahlejšie ako predchádzajúce a zahŕňajú práce na mostných záveroch na oboch stranách, ako aj na trámoch a nosníkoch. V ideálnom prípade by mali byť dokončené počas druhého polroka, počas ktorého bude most pre rekonštrukciu čiastočne uzavretý.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu