Košičania sú na nože, nadávky aj naprieky kvôli parkovaniu. Miestni si privlastňujú verejné priestranstvá


Foto: Košičania sú na nože, nadávky aj naprieky kvôli parkovaniu. Miestni si privlastňujú verejné priestranstvá Foto: Žilinak.sk

Parkovanie pred domovými zástavbami bolo v mestských častiach už od nepamäti pálčivým problémom. Aj keď je priestor na ceste verejným priestranstvom, v obciach, no aj v mestských častiach platia nepísané pravidlá o tom, kto, ako a kde by mal parkovať. Odstaviť svojho tátoša pred domom suseda bez opýtania býva zväčša tabu. 

Svoje o tom vie aj pán Andrej, ktorý sa na sociálnej sieti zveril s vlastným problémom. Pred autom, ktoré zaparkoval pred cudzím domom si totiž našiel dopravný kužeľ. Dodáva, že muž mu deň spríjemnil aj pestrým slovníkom. Pri svojom vyčíňaní nezabudol ani na stierače. „Ako sa dá zákonne bojovať proti takejto šikane. Lebo majiteľ nehnuteľnosti si myslí, že parkovacie miesto pred jeho domom patrí iba jemu a nešetrí nadávkami keď tam niekto zastane. Pritom je to miesto pre všetkých,“ napísal vo svojom príspevku.


Zvyky miestnych treba rešpektovať

Pod príspevkom sa len za pár chvíľ rozvírila debata o tom, či bol muž pri svojom dopravnom úkone v práve. Niektorí diskutéri zastávajú názor, že by sa mal rýchlo poučiť. „Kúp si dom a chcel by som vidieť, či by si dovolil niekomu stáť s autom pred tvojim domom,“ odkázal autorovi jeden z komentujúcich. Na rad prišli aj svojrázne návrhy. „Vyhodiť kužeľ z verejného priestoru do bedne,“ navrhol ďalší.

Našli sa však aj takí, ktorí sa postavili na obranu majiteľa auta. „Majiteľ domu nech si parkuje vo dvore. Milujem takých b*bečkov, čo si myslia, že im patrí aj niečo za ich plotom. Prinajlepšom by som kúpil nejaký vrak za stovku s platnými dokladmi a technickou kontrolou a postavil by som mu to tam na čo najdlhšie,“ okomentoval rozčarovaný Košičan.

Zákon hovorí jasne

Verejná komunikácia pred domom pritom, zväčša, nie je súkromným vlastníctvom majiteľa pozemku. V prípade, ak ide o verejný priestor sa tak treba oprieť o platnú legislatívu. Tá podľa § 23 ods. 1 zákona č. 8/2009 Z.z. hovorí jasne. Pri parkovaní na okraji cesty si treba počínať tak, aby na ceste ostal priestor v šírke šesť metrov pri dvojsmerovej ceste a tri metre v prípade jednosmerky. O práve prednostného parkovania majiteľa priľahlého pozemku sa však v zákone nehovorí.

Prečítajte si viac: