Plagát Červeného kríža v Košiciach niekto posprejoval. Je na ňom čierne písmeno ZET


Foto: Plagát Červeného kríža v Košiciach niekto posprejoval. Je na ňom čierne písmeno ZET Foto: Facebook/Maroš Kiš-Bodnár

Slovenský Červený kríž (SČK) popri stálej pomoci slovenským občanom od 24. februára 2022 poskytuje humanitárnu pomoc aj Ukrajincom, ktorí boli v dôsledku invázie nútení opustiť svoje domovy a ocitli sa na Slovensku.

Ľuďom poskytujú sociálnu pomoc, psychosociálne poradenstvo, dopravia ich k lekárovi, pomáhajú s administratívou na úradoch. Okrem toho zabezpečujú aj hmotnú pomoc vo forme varenej stravy, potravín, oblečenia, hračiek pre deti či školských potrieb.

Mimo týchto aktivít doučujú aj slovenský jazyk. Túto aktivitu má na starosti územný spolok Košice-okolie, ktorý pravidelne kurzy Slovenčiny organizuje. Nie každý Košičan však túto pomoc podporuje.


Na sociálnej sieti sa objavila fotka, kde vidno, ako na plagát Slovenského Červeného kríža umiestnený na zábradlí niekto nasprejoval písmeno Z. Rusi ho využívajú na označenie svojich tankov na ukrajinskom území. Proruskí civilisti ním zase vyjadrujú podporu ruskej invázii.

Podľa komentárov tam takto posprejovaný plagát visí už dlhšiu dobu. „Ono je to nastriekané už viac ako pol roka,“ píše Jana. Je preto otázkou, prečo ani po takej dobe plagát nikto nezvesil.

„Od 1. júna. sa pracovisko SČK z Popradskej 66 premiestňuje do centrálneho Domu SČK na Komenského 19 v Košiciach. Plagát a iné pútače k 31.5. odstránime,“ informuje Helena Kmetzová zo SČK.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu