Košické cesty brázdil na elektrickej kolobežke v najväčšej špičke. Ako to vidia muži zákona?


Foto: Košické cesty brázdil na elektrickej kolobežke v najväčšej špičke. Ako to vidia muži zákona? Foto: iStock

Jedna z členiek obľúbenej skupiny na sociálnych sieťach, ktorá slúži na vymieňanie si informácii medzi vodičmi. sa s ostatnými motoristami podelila o skúsenosť, ktorá rozhodne rozvírila vášne. Reč je o jazdcovi na elektrickej kolobežke, ktorý svojou jazdou obmedzoval ostatných vodičov, a to hlavne v čase najväčšej dopravnej špičky. „Smerom z Malej Idy na Lorinčík. (...) Toto nie je normálne, keď je najväčšia špička,“ okomentovala štipľavo zverejnené video.

Na videu môžeme jasne vidieť, ako sa muž idúci na elektrickej kolobežke snaží z hlavného ťahu odbočiť vľavo. Počas svojho úkonu a bez riadneho naznačenia zmeny smeru jazdy tak obmedzil vodičku idúcu za ním. „Samovrahovia. Toto by mali kontrolovať. Aj smerom na Prešov po rýchlostnej ceste cyklisti. Nonsens,“ okomentoval jeden z diskutérov.

„Pre všetkých mudrcov čo strašne obhajujú kolobežkára. Len si predstavte, že ráno cestou do práce stretnete takýchto exotov na kolobežke 50. Namiesto 30 minút pôjdete 70. Som veľmi zvedavý, či aj potom by ste tak hájili kolobežku. Kto má trochu zdravého rozumu uzná že kolobežka na cestu mimo mesta nepatrí,“ dodal ďalší rozvášnený diskutér. 


Vodiči neboli v názoroch za jedno

Pod príspevkom sa už zakrátko po jeho zverejnení rozbehla vášnivá diskusia. Zatiaľ čo niektorí sa postavili na stranu vodičky a jazdu muža na kolobežke nevedeli pochopiť, iní sa ho zastávali. „A čo na tomto nie je normálne akože? Bicykel môže a kolobežka nemôže?“ hájil ho ďalší komentujúci.

So svojou skúsenosťou s kolobežkármi na cestách sa podelila aj pani Zuzana. „Odbočoval vľavo? Tak musel spomaliť a odbočiť. Ale ja vám rozumiem. Keď som za volantom tiež mám strach keď ide kolobežka. A keď som na kolobežke, autá trúbia keď sme na ceste a chodci nadávajú keď sme na chodníku. Cyklochodník využívam, ale nie vždy to ide. Samozrejme ja som ohľaduplná aj šoférka, aj kolobežkárka. Keď sú v blízkosti chodci idem 10km/h. Cestám sa snažím vyhýbať,“ prispela v disusii. 

Čo na to zákon?

Ako už skôr informovala slovenská polícia, v prípade, ak má kolobežkár viac ako 15 rokov a dodržiava všetky platné predpisy, jazdu môže vykonávať aj na verejných komunikáciách medzi obcami. V tomto prípade by sa však jazdec na elektrickej kolobežke mal držať na pravej krajnici cesty. V prípade, ak cesta nemá krajnicu, jazdou by sa mal držať čo najviac vpravo tak, aby neohrozoval a neobmedzoval iných účastníkov cestnej premávky.

Kolobežkár by zákon porušil len v prípade, ak by pri zmene smeru jazdy riadne nenaznačil tento úkon. Táto povinnosť mu zo zákona vyplýva rovnako, ako v prípade cyklistov. Zákon teda hovorí jasne. S električkou kolobežkou vie človek jazdiť v prípade, ak dodržiava nasledujúce pravidlá:

  • má viac ako 15 rokov (na cestičke pre cyklistov, poľnej alebo lesnej ceste a v obytnej zóne smú jazdiť aj mladšie osoby),
  • jazdí po pravej strane cesty,
  • jazdí po pravej strane: chodníka, cestičky pre chodcov, priechodu pre chodcov (chodcov nesmie obmedziť ani ohroziť, zároveň nesmie prekročiť maximálnu rýchlosť chôdze)
  • jazdí po pravej strane cestičky pre cyklistov, ale taktiež ich nesmie obmedziť ani ohroziť
  • v prípade, ak jazdia viacerí, môžu jazdiť len jednotlivo za sebou - nesmú jazdiť dvaja a viacerí vedľa seba
  • na jednej kolobežke smie jazdiť len jedna osoba

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: