Vodič si na košických cestách rozbil nápravu. Kto mu to preplatí? Má nárok na náhradu škody?


Foto: Vodič si na košických cestách rozbil nápravu. Kto mu to preplatí? Má nárok na náhradu škody? Foto: ilustračné/FacebooK/Miloš Ihnát/Košice - kuriozity a absurdity/SŠ/úprava redakcie

Koncom januára mesto Košice avizovalo, že sa po zimnej prestávke pustilo do boja s výtlkmi na cestách vo viacerých mestských častiach. Odvtedy sa im podarilo opraviť vyše tisícky výtlkov. Dokonca plánuje košický magistrát navýšiť rozpočet na obnovy ciest na takmer štyri milióny eur, čo je výrazný nárast oproti predošlému roku, kedy sa na opravy vyčlenilo len niečo málo pod pol milióna. 

Za ten čas však nestihli opraviť všetky výtlky, na čo doplatil vodič Slavo. „Zdravím, dnes som v našom krásne fungujúcom meste rozbil nápravu na výtlkoch. Je možné to nejak nahrádzať u mesta formou nejakej sťažnosti? Riešil niekto niečo podobné? To si tu máme rozbíjať autá kvôli nekompetencii vedenia? 20-centimetrové prepadnuté kanýly, jeden človek obíde, do troch vojde… choré,” uverejnil príspevok vo facebookovej skupine zameranej na košické problémy.


Mnohí na jeho otázky reagovali. Niektorí mali pozitívne skúsenosti, kedy im škody preplatilo mesto Košice, iní zas ďaleko nepochodili. Zaujímalo nás teda, či má vodič Slavo právo vymáhať si náhradu škody, preto sme sa s touto informáciou obrátili na mesto. To uviedlo, že podobných žiadostí rieši niekoľko a škodu nahradí, ak sú splnené všetky náležitosti, a teda príslušná fotodokumentácia, záznam o škodovej udalosti od polície a iné.

„V minulosti sme museli zamietnuť viacero žiadostí o náhradu škody, keďže sa síce týkali komunikácií v meste, avšak ich správcom nebolo mesto Košice, ale iné subjekty,” ozrejmil Marián Kizek z košického magistrátu.

Zároveň poznamenal, že ak chcú Košičania spoločne prispieť k skvalitneniu miestnych komunikácii, môžu rôzne cestné poškodenia nahlasovať na prostredníctvom e-mailovej adresy udrzbaciest@kosice.sk, resp. na telefónnom čísle 16 126, kde každý podnet preveria poverení zamestnanci.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu