FOTO: Práčka, chladnička či nepotrebné veci z domácností. Z brehov Ružína vyzbierali vyše tri tony odpadu


FOTO: Práčka, chladnička či nepotrebné veci z domácností. Z brehov Ružína vyzbierali vyše tri tony odpadu
Galéria: 21 fotiek
Foto: Facebook/save_nature_civas

Nedávno sme vás informovali o žalostnom stave brehov Ružína, ktoré boli plné odpadu a vôbec nevyzerali reprezentatívne pred nadchádzajúcou letnou sezónou. Svoju pozornosť na neporiadok zamerali členovia Občianskeho združenia Save Nature by Čivas, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú upratovaniu a likvidovaniu čiernych skládok a smetísk.

Práve oni pri obhliadke vodnej nádrže zistili, že takto to nemôže vyzerať, a preto zorganizovali veľkú čistiaci akciu, ktorá sa uskutočnila 27. apríla. Ruku k dielu pridali nielen oni samotní, ale aj desiatky dobrovoľníkov vrátane Občianskeho združenia Čisté brehy Slovenska.„Sme bezradní, sklamaní, frustrovaní, ale stále idemeee,” napísali na sociálnej sieti po tom, čo za dve hodiny vyzbierali neuveriteľných 430 vriec, teda vyše 3-tisíc kilogramov odpadu. Medzi ním našli domáce spotrebiče ako práčky či chladničky, dvere či ďalšie nepotrebné veci z domácností.

S čistením vodnej nádrže Ružín a jej okolia začali ešte v roku 2021, odvtedy sa o ňu pravidelne starajú, aby sa rekreanti nemuseli brodiť v odpadkoch a spokojne si vychutnávali prírodné krásy, ktoré náš kraj ponúka.

„Máme informácie, že táto akcia bola možno posledná, keďže Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý s nami roky spolupracoval, nechce odvážať odpad, ktorý vyzbierame. Bližšie informácie nemáme, možno majú iný spôsob, alebo iné riešenie na údržbu hladín a brehov, aby ostali čisté. Držíme im palce,” napísali na sociálnej sieti s tým, že medzi dobrovoľníkmi boli aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí sľubovali riešenia. Nateraz len ostáva čakať, aké konkrétne kroky podstúpia.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: