FOTO: Trebišovčania a ochotníci smútia. Uznávaný profesor Július Ďusko Galgan vystúpil na nebeské javisko


FOTO: Trebišovčania a ochotníci smútia. Uznávaný profesor Július Ďusko Galgan vystúpil na nebeské javisko
Galéria: 9 fotiek
Foto: Facebook/Divadlo G Trebišov

Trebišovčanov zasiahla vo štvrtok 18. apríla hlboká rana. Vo veku deväťdesiat rokov zomrel známy pedagóg, režisér, publicista a zakladateľ Divadla G Július Galgan, ktorému prischla aj milá prezývka Ďusko.

Smutná správa zasiahla aj jeho priateľa Ľubomíra. „Poznáte to, nie? Pípne vám mobil, že prišla správa. Od pier odtrhnete hrnček s čajom a prežúvajúc posledné sústo siahnete po mobile. Trocha s ním jednou rukou bojujete kým vám prezradí svoje tajomstvo. ,Dnes v noci zomrel Galgan.’ Stojíte, zízate, nejete, neveríte. Zomrel priateľ,” napísal na sociálnej sieti.

Naposledy Júliusa kontaktoval v utorok, lebo ho chcel navštíviť. To však už nestihol. „Nezdvihol mi. Zacítil som smútok. Nepátral som, reku, možno sa ozve. Dnes ráno mi pípla správa, ale nie od neho, o ňom. Žiaľ, tá najsmutnejšia,” dodal.

Smútiacej rodine vyjadrili úprimú sústrasť desiatky ľudí. Pod príspevkom sa objavilo mnoho kondolencií, pričom mnohí na Júliusa spomínajú ako na človeka, ktorý bol zapálený pre divadlo a ktorý túto vášeň zapálil vo svojich študentoch.

„Pán profesor, bolo mi cťou byť Vašou študentkou, kolegyňou, členkou Divadla G. Stihli sme aj stretnutie po štyridsiatich rokoch s množstvom zážitkov a vtipov. Vďaka za Váš aktívny život!” Napísala Valika.

Trebišov prišiel o ďalšieho barda kultúry a divadla. Čistého človeka a nesmierne ľudského profesora. Je mi zo nesmierne ľúto,” vyjadril Miroslav. „Odpočívajte vo večnom pokoji pán profesor. Teraz už na nebeskom javisku,” odkázala Monika.


Galéria: 9 fotiek

Pod svojimi rukami vychoval mnohých hercov

Galgan sa narodil v Čerhove. Svoje vedomosti a skúsenosti odovzdával ako stredoškolský učiteľ slovenského jazyka a literatúry a estetickej východy, neskôr aj výtvarnej. Ku kultúre mal veľmi blízko, a tak si vzal na starosť mnohé kutlúrne programy počas rôznych osláv štátnych sviatkov.

Vďaka jeho láske k divadlu sa dramaticky krúžok transformoval na súčasné ochotnícke Divadlo G, kde pod jeho krídlami vyrástlo niekoľko genárcií amatérskych hercov.

Blízke mu bolo aj písané slovo, a tak založil časopis Svetlo kríža, kde pravidelne prispieval svojími textami. Okrem pera rád držal v ruke aj štetec a farby, pričom mnohé z jeho obrazov zdobia steny galganovského múzea.

V roku 2019 si vyslúžil ocenenie Cena mesta Trebišov. Primátor mesta Marek Čižmár, ktorý bol jeho študentom, vtedy uviedol, že „keď sa v Trebišove povie meno Galgan, každému sa vybaví Divadlo G. Keď sa povie Divadlo G, hneď sa v mysliach ľudí vybaví meno Galgan. Tohto pedagóga a zakladateľa Divadla G poznajú celé generácie nielen trebišovských žiakov, ale i žiakov a ochotníkov z celého Slovenska.”
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu