Košičana Jána Mazáka odvolali z funkcie predsedu súdnej rady. Dôvodom bolo podozrenie z lustrovania sudcov


Foto: Košičana Jána Mazáka odvolali z funkcie predsedu súdnej rady. Dôvodom bolo podozrenie z lustrovania sudcov Foto: Súdna rada

Predseda súdnej rady Ján Mazák skončil vo svojej funkcii. Z rokovania odišiel, odvolávali ho v jeho neprítomnosti. Tvrdí, že nemal čas si pripraviť argumenty proti odvolávaniu a zvažuje podanie ústavnej sťažnosti. Má za to, že boli porušené jeho základné práva. Súdna rada ho odvolala pre podozrenia z lustrácií sudcov. Členom súdnej rady ostáva aj po odvolaní. Ako prvý o tom informoval Denník N

Za jeho odchod hlasovali desiati členovia súdnej rady, čo je minimálny počet sudcov na jeho odvolanie. Konkrétne to boli Ayše Pružinec Eren, Dana Jelinková Dudzíková, Peter Šamko, Marcela Kosová, Ľuboš Kunay, Marián Fečík, Martin Bezák, Ľudmila Joanidesová, Magdaléna Hromcová.

Ján Mazák mal minulý štvrtok odcestovať do Luxemburgu. Tvrdí, že cez víkend nesledoval e-mail ani správy. Navrhovatelia to spochybňovali, neverili, že to Mazákovi niekto neoznámil. „Mal byť poskytnutý dlhší čas na prípravu. A nejde len o predsedu rady, ale hovorím aj o našej vlastnej príprave,“ povedala členka pre Denník N súdnej rady Lucia Berdisová. 


Opozícia hovorí o mocenskom ťahu

Odvolanie Jána Mazáka z postu predsedu Súdnej rady je ďalším krokom na ceste k ovládnutiu všetkých zložiek štátu vládnou mocou!“ napísal na sociálnej sieti predseda SaS Branislav Gröhling.

Poslankyňa za Progresívne Slovensko Lucia Plaváková namieta nielen proti odvolaniu Mazáka, ale aj zvoleniu nového člen súdnej rady Jaroslava Klátika. Nemá podľa nej potrebné odborné a morálne predpoklady. Poslanci ho zvolili včera a vo funkcii nahradil Alenu Svetlovskú, ktorá sa postu vzdala 14. decembra 2022. Zvolenie Klátika sa opozičným poslancom nepáčilo. Tvrdia, že na otázky k novele Trestného zákona odpovedal vyhýbavo. Nový člen súdnej rady pôsobí ako pedagóg na Katedre trestného práva, kriminológie, kriminalistiky a forenzných disciplín Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

„Zároveň nebude prekvapením, keď Peter Pellegrini po nástupe do funkcie prezidenta vymení aj členov a členky, ktorých nominovala prezidentka Zuzana Čaputová. Tým sa dokončí zmena obsadenia súdnej rady. A ja sa obávam, že už naďalej nebude plniť dôležitú úlohu vo vzťahu k zabezpečeniu nezávislosti súdnictva,“ tvrdí Plaváková.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu