Košická Terasa odsunula obyvateľov Luníka IX po dávky preč zo svojej pošty. Ako to vysvetľuje starosta?


Foto: Košická Terasa odsunula obyvateľov Luníka IX po dávky preč zo svojej pošty. Ako to vysvetľuje starosta? Foto: Archív K.K., Facebook/ Marcel Vrchota - Košice Západ

Mestská časť Košice Západ (Terasa) informovala obyvateľov o zdarnom konci rokovania so Slovenskou Poštou. Výsledkom diskusií je zmena miesta, na ktorom sú obyvateľom sídliska Luník IX vyplácané sociálne dávky. Dotknúť by sa to malo najmä ľudí žijúcich na Humenskej ulici. Podľa starostu Marcel Vrchota majú práve oni dlhodobé problémy s dlhým odbavením sa na pošte, a to najmä v období odovzdávania sociálnych dávok. 

„Po viacerých rokovaniach so Slovenskou poštou som dohodol, že od apríla budú sociálne dávky pre obyvateľov Luníka IX vyplácané priamo na pobočke pošty na Luníku IX„ “ uviedol Vrchota na Facebooku.


Prečo museli chodiť tak ďaleko je pre mňa nepochopiteľné, reagoval starosta

Na naše otázky, prečo museli obyvatelia Luníka IX doteraz za poštou cestovať tri kilometre, odpovedal starosta mestskej Vrchota. „Dlhodobo pre mňa bolo nepochopiteľné, prečo sa sociálne dávky pre obyvateľov iných mestských častí vyplácajú na tejto pošte, pričom okolité mestské časti majú pobočky pôšt,” vysvetlil s tým, že dlhodobo dochádzalo k sťažnostiam miestnych. Tí v čase výplaty sociálnych dávok neboli schopní vybaviť si na pošte svoje záležitosti.


Návštevníkov miestnej pobočky pošty informoval, že v týchto termínoch už nebudú musieť v radoch stáť celé hodiny. „Je to rozumné a pre obyvateľov Luníka IX aj pohodlnejšie riešenie, keďže nemusia prekonávať 3 km vzdialenosť kvôli výplate sociálnych dávok,“ dodal.

Zdroj: Google Maps

Starosta verí, že táto zmena prinesie väčší komfort pre všetkých a zlepší aj čistotu v okolí pošty. Ozývajú sa však aj hlasy, ktoré hovoria o tom, že tieto kroky vyznievajú zčasti diskrimnačne, s dôrazom na rasový podtón . Dôvodom je, že väčšina sťažností obyvateľov z okolia spomínanej pobočky Slovenskej pošty bola smerovaná na rómskych obyvateľov sídliska Luník IX. Na našu otázku o takýchto pochybnostiach spojených Vrchota nereagoval.

S touto otázkou sme sa obrátili aj na splnomocnenca Vlády SR pre národnostné menšiny Ákosa Horonyho. Správu budeme aktualizovať.

Prečítajte si viac: