Historická budova michalovskej školy má čo to za sebou. Za tri milióny ju premenia na moderné vzdelávacie prostredie


Foto: Historická budova michalovskej školy má čo to za sebou. Za tri milióny ju premenia na moderné vzdelávacie prostredie Foto: michalovce.sk

Michalovskí žiaci sa budú môcť konečne učiť v nových a moderných priestorch. Z Plánu obnovy totiž mesto získalo takmer 3,3 milióna eur, ktoré poputujú na obnovu historickej budovy Základnej školy na Školskej ulici, ktorá bola postavená v šesťdesiatych rokoch a odvtedy sa do nej nijak výrazne neinvestovalo.

Budova školy nie je vo veľmi dobrom stavebno-technickom stave, čo sa podpísalo na zvýšených prevádzkových nákladoch, najmä na energiách. Aj preto je cieľom tohto projektu a samotnej rekonštrukcie výrazne zlepšiť energetickú hodspodárnosť, skvalitniť stav interiéru zlepšením tepelného komfortu či prispieť k zníženiu emisií. Celková úspora primárnej energie by mohla po ukončení obnovy predstavovať takmer šesťdesiat percent.

Komplexná obnova sa dotkne všetkých častí budovy, od učební až po telocvične a spojovacie chodby vrátane administratívnych priestorov a kuchyne. Pohľad na školu bude krajší aj vďaka extenzívnej zelenej streche, ktorá podporí zateplenie budovy, chýbať nebudú ani solárne panely. Okná budú nahradené plastovými s vonkajšími žalúziami a v celom objekte nahradí klasické svietidlá LED osvetlenie.

Projekt taktiež zahŕňa estetické vylepšenia vrátane dažďových záhrad medzi pavilónmi, ktoré nielen zadržia zrážkovú vodu, ale aj skrášlia areál školy. 

Práce na obnove by mali trvať do augusta 2025 a sú plánované tak, aby obmedzili bežné vyučovanie v čo najmenšom rozshau.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu