Zákon o odstrele medveďov by mala mať vláda na stole už zajtra. Taraba prezradil nové úpravy


Foto: Zákon o odstrele medveďov by mala mať vláda na stole už zajtra. Taraba prezradil nové úpravy Foto: Úrad vlády

Výskyt medveďa hnedého sa v posledných týždňoch stal diskutovanou témou nielen medzi občanmi, ale aj politikmi. Minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) hovorí o ráznych krokoch, ku ktorým musí vláda SR pristúpiť. Stretol sa však s odporom ekoaktivistov a ochranárov. Dnes to však vyzerá tak, že nová legislatíva nadobudne platnosť napriek všetkej kritike. Minister priznal, že museli upraviť podstatné detaily.

Nový návrh zákona, ktorý má umožniť odstrel medveďa hnedého nebude ústavný. Z vlády a parlamentom by mal prejsť len vo forme bežného zákona. Na jeho schválenie tak nebude potrebná ústavná väčšina v parlamente. Súčasťou avizovaných zmien má byť aj možnosť odstrelu vo vzdialenosti do 500 metrov od obce. Po novom tak bude možný len v prípade ohrozenia zdravia a života ľudí alebo majetku.

Po kozmetických úpravách by mal podľa ministra nový zákon prísť na vládu už túto stredu, pričom následne by ho chceli schváliť v skrátenom legislatívnom konaní. Správu priniesol Denník N.


Tarabovi pomohla dohoda s KDH

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR sa dohodlo s opozičným KDH na zmene zákona, ktorý bude riešiť odstrel medveďa mimo správneho konania. Legislatívny návrh je ďalej podľa Tarabu vo veľkej miere stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť ministerstvo. „Je to dôkaz toho, že podaná ruka, ktorú som dal opozícii, bola úspešne prijatá,“ pochválil sa Taraba.

V pôvodnej forme zákona, ktorý chceli parlamentom pretlačiť ako ústavný, sa zákone hovorilo o 500-metrovej bezpečnostnej zóne, v ktorej by bolo možné pristúpiť k likvidácii medveďa bez správneho konania. „Teraz ten návrh hovorí, že odstrel medveďa sa bude môcť robiť pri ohrození života, zdravia, ale aj majetku, alebo hospodárskych záujmov. A presnú lokalitu určí na základe mimoriadnej situácie okresný úrad,“ vysvetlil Taraba.

Na Slovensku je dnes, podľa Tarabovych slov, mimoriadna situácia vyhlásená v 19 lokalitách. „Naozaj v skrátenom konaní získajú veľmi silný mandát na eliminovanie medveďa,“ podčiarkol Taraba.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu