Steel Aréna trápi Košičanov. Pre neznesiteľný hluk nemôžu otvárať okná, problém by mala riešiť oprava


Foto: Steel Aréna trápi Košičanov. Pre neznesiteľný hluk nemôžu otvárať okná, problém by mala riešiť oprava Foto: iStock

Košičanov žijúcich v okolí Steel Arény trápi niečo, čo by si mnohí ľudia nepredstavovali ani v najhoršom sne. Ráno sa zobúdzajú a večer zaspávajú v sprievode hluku, s ktorým im už končí trpezlivosť. Prirovnávajú to k tomu, akoby vám v byte neustále išla práčka. Život na Jánošikovej ulici, ktorá s hokejovou arénou Steel susedí, nie je rozhodne nič príjemné. 

„Už nejaký ten rok nám znižuje kvalitu života nonstop hukot a hučanie klimatizácie,“ prezradil pre Korzár pán Robert. Na hluk sa v okolí Steel Arény sťažujú takmer všetci miestni, niektorí si však naň pomaly už aj zvykli. Obrátili sa preto už aj na mesto, ktoré im prekročenú úroveň hluku potvrdilo.

Zdroj: Google Maps

Steel Aréna sa bráni tým, že problém už zmiernili. Problém má vyriešiť rekonštrukcia

Iné merania, ktoré pre arénu realizovala nezávislá spoločnosť, potvrdili hluk na úrovni, ktorá je v norme. Klimatizácia, ktorá je podľa obyvateľov hlavnou príčinou neúnosného hluku, pritom počas hokejovej sezóny beží nonstop. Merania, ktoré dokazujú, že hluk je podľa zákona v poriadku, im tak k pokojnejšiemu spánku nepomôžu.


Martin Schwarc, krízový manažér arény, pre nás potvrdil, že podnet na zvýšený hluk riešili už v minulosti. „Problém sme odstránili protihlukovou stenou,“ konštatoval. Obyvatelia však tvrdia, že pri riešení problému jej výstavba nepomohla. Jedna nádej však domácim ostáva. Steel Aréna prejde zásadnou rekonštrukciou, ktorej hodnota sa odhaduje na 5,71 milióna eur. Cieľom je zníženie energetickej náročnosti a bude najväčšou investíciou od jej otvorenia pred osemnástimi rokmi.

Rekonštrukcia je rozbehnutý projekt, práce na vzduchotechnike by mali pomôcť

K chváleniu rekonštrukcie došlo ešte 27. septembra. Memorandum o spolupráci medzi HC Košice a Košickou arénou s podporou mesta Košice vtedy podpísal primátor Jaroslav Poláček, prezident HC Košice Július Lang a prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Ako uviedli, samotný projekt rekonštrukcie Steel Arény bude pozostávať z troch častí. Takmer 3,5 milióna eur bude stáť výmena technológie chladenia a vzduchotechniky a výmena strešného svetlíka. Obnova zázemia Steel Arény má vyjsť na 1,34 milióna eur a výmena osvetlenia na takmer 900 000 eur, uviedli predstavitelia.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu