Zasadne bývalý košický primátor na hradnom kopci? Raši má byť novým šéfom parlamentu


Foto: Zasadne bývalý košický primátor na hradnom kopci? Raši má byť novým šéfom parlamentu Foto: Facebook/ Richard Raši

O prekresľovaní politickej mapy po ukončení prezidentských volieb hovoril Andrej Danko už pár dní po zverejnení oficiálnych výsledkov, pričom mu drukoval aj samotný premiér Fico. Strana HLAS-SD, ktorá má nárok na post šéfa parlamentu, to však vidí inak. Po zvolení Petra Pellegriniho do funkcie by na tomto poste najradšej videli súčasného podpredsedu strany hlas a ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho.

Tieto informácie dnes potvrdil aj samotný Peter Pellegrini. „V zmysle koaličnej zmluvy by to mal byť nominant strany Hlas sociálna demokracia. Ak by to bol nominant strany Hlas-SD, za mňa by bol odporučený pán podpredseda Richard Raši,“ hovorí novozvolený prezident. Rašiho chcú za predsedu NR SR zvoliť po eurovoľbách. 

O kreslo sa pobijú s Andrejom Dankom

Predseda národniarov neskrýva svoju túžbu opätovne zastávať tento post. Šéfom parlamentu bol už vo volebnom období 2016 - 2020, kedy Národnej rade SR šéfoval pod záštitou tretej vlády Roberta Fica. Dankovu pozíciu na poste predsedu parlamentu by prijal aj premiér. Vyhlásil, že „trojička“ v podobe prezidenta Pellegriniho, premiéra Fica a šéfa parlamentu Danka by podporila stabilitu vládnej koalície.

Strana Hlas si však stojí za udržaním parlamentu, na ktorom sa dohodli pri koaličnej zmluve. Danko však už krátko po voľbách avizoval, že SNS je pripravená rokovať o podmienkach koalície do budúca. Jasne naznačil aj svoj záujem o tento post a víziu v zmenách rokovacieho poriadku. 


Podľa Rašiho však nie je dôvod na otváranie koaličnej dohody. „Obsadenie postu predsedu Národnej rady Slovenskej republiky je podľa koaličnej zmluvy, ktorá vznikla na základe výsledkov volieb do NR SR,  v gescii strany HLAS – SD. Strana ma na túto pozíciu nominovala. Keďže pomery v NR SR sa nezmenili, nie je dôvod na otvorenie tejto dohody,“ komentoval pre Košicak. 

Rašiho politická kariéra odštartovala v rodných Košiciach

Raši, ako rodák z Košíc, sa o post primátora mesta uchádzal ešte v roku 2010 po tom, čo bol po demisii Ivana Valentoviča zastupujúcim ministrom prvej Ficovej vlády. V komunálkach získal dôveru 22 929 hlasov a stal sa primátorom Košíc. Opätovne zvolený bol aj v komunálnych voľbách 2014, kedy bol za primátora zvolený s ešte silnejším mandátom s podporou 35 838. Profesijný lekár však svoje druhé volebné obdobie nedokončil, nakoľko v roku 2016 po parlamentných voľbách zasadol do parlamentných lavíc ako poslanec tretej Ficovej vlády. 

V roku 2017 sa pokúšal aj o post košického župana. V súboji o župné kreslo však prehral o 875 hlasov. Neskôr pokračoval vo svojej kariére na hradnom kopci, no aj na Úrade vlády, kde bol v roku 2018 vymenovaný za podpredsedu Vlády SR pre investície a informatizáciu pod vedením vtedy novovymenovaného premiéra Petra Pellegriniho. Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu