Slováci kúpia nehnuteľnosti opäť drahšie. Ceny bytov najviac stúpli v Košiciach


Foto: Slováci kúpia nehnuteľnosti opäť drahšie. Ceny bytov najviac stúpli v Košiciach Foto: pexels.com

Na realitnom trhu je v posledných mesiacoch možné badať veľký obrat, na ktorý zareagovali aj odborníci a analytici. Ceny bytov po takmer dvoch rokoch začali opäť rásť. Realitný trh na Slovensku vzrastá od nového roka, a to takmer vo všetkých krajoch a mestách. Potvrdzujú to aktuálne údaje z aplikácie Trhové reporty realitného portálu Nehnuteľnosti.sk.

Podľa analytika Realitnej únie SR Vladimíra Kubrického sa otočka na realitnom trhu dá pripísať viacerým faktorom, a to ako na strane dopytu, tak aj ponuky. „V prvom rade vidíme priaznivejší makroekonomický vývoj ako sa pôvodne očakávalo. Skrotená spotrebiteľská inflácia, žiadne horibilné platby domácností za energie či zástupy nezamestnaných, to všetko sa odrazilo aj na trhu nehnuteľností. K tomu je treba pripočítať to, že viazne nová výstavba,“ zhodnotil Kubrický.

Vzrastajúce ceny vidia odborníci najmä pri 2-izbových bytoch, ktoré sú na slovenskom trhu najrozšírenejšie a je o ne aj najväčší záujem. Na zmeny trhu reagujú rýchlejšie. Pri poklese totiž zlacneli medzi prvými a teraz rastú skôr, ako iné nehnuteľnosti. Ich ceny nerástli len medzikvartálne, ale aj medziročne.

Za prvý štvrťrok najviac stúpli ceny menších bytov v Košiciach (3,76 % - 10,42 %), Trnave (7,14 %), Nitre (5,34 %) a Trenčíne (5,22 %). Najvyšší medziročný rast zaznamenali Košice IV (7,41 %), ale mierne vzrástli aj v Trenčíne a Košiciach II a III.


Ceny väčších bytov stúpajú pomalšie

Podľa odborníkov väčšie byty vždy reagujú na zmeny situácie pomalšie. Dlhšie si držia hodnotu a ich cena rastie pomalšie. Na začiatku roku 2024 evidujú trend rastu aj pri 3-izbových bytoch. „Vzhľadom na klesajúcu infláciu nielen na Slovensku, ale aj v eurozóne, sa dá očakávať, že Európska centrálna banka (ECB) by mohla pristúpiť k znižovaniu úrokových sadzieb ešte v prvej polovici roka. To by mohlo prispieť k ďalšiemu zlepšeniu nálady na trhu s nehnuteľnosťami,“ uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Medzi ťahúňov pri 3-izbových bytoch patria najmä obvody Košice I a Košice II, kde jednoznačne rastú ceny štvrťročne (24,71 %, 4,79 %), dokonca aj medziročne (6 %, 7,36 %). Štvrťročný posun smerom nahor vidíme aj v Žiline (4,22 %), Bratislave II (3,26 %) a Bratislave V (3,2 %).

Ak niektorí s kúpou bytu doteraz čakali, môžu začať chodiť na obhliadky. Ceny nehnuteľností totiž najbližšie obdobie neklesnú. „Všetky štatistiky za posledné mesiace potvrdzujú jedno. Nič také na realitnom trhu nehrozí. Na druhej strane, nie je ani dôvod sa pri kúpe ponáhľať. Záujemcovia o byt síce pribúdajú, kľučku na obhliadkach si však veľmi nepodávajú. Kupujúci by mali vlastné bývanie hľadať uvážlivo, a to vzhľadom na svoju životnú a finančnú situáciu. Ak za trhovú cenu nájdu byt či dom, ktorý im vyhovuje, nemali by s kúpou váhať,“ radí Kubrický.

Ako ďalej uviedol, tento rok nás čaká premenlivý vývoj, ktorý bude pripomínať aprílové počasie. „Pokles sa bude biť s rastom, pričom raz bude vyhrávať jeden, inokedy druhý. Naznačuje to aj vývoj za posledné 3 mesiace, keď vo väčšine krajských miest 2-izbové byty zdraželi a 3-izbové zlacneli. Celkovo však ceny skončia v pluse a ručička Realitného barometra bude ukazovať hodnotu medzi 2700 a 2750 eur/m2,“ priblížil analytik. Rastu cien budú pomáhať zvyšujúce sa príjmy ľudí, klesajúce úrokové sadzby na hypotékach, ale aj pozitívna trhová nálada.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu