Príspevok na zuby končí. Návšteva u zubára sa od mája predraží


Foto: Príspevok na zuby končí. Návšteva u zubára sa od mája predraží Foto: Facebook/Zuzana Dolinková, pexels.com

Zdravotné poisťovne na Slovensku poskytovali pre svojich poistencov benefity na zuby. Tie však od mája už preplácané nebudú. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva. Podľa šéfky rezortu Zuzany Dolinkovej idú hľadať nový systém benefitov, ktoré budú ľudí viac motivovať podstupovať preventívne prehliadky.

Zdravotné poisťovne mali doteraz program benefitov pre svojich poistencov. Tým, ktorí absolvovali preventívne prehliadky, poisťovňa preplatila niektoré vyšetrenia alebo lieky či pomôcky. Obľúbeným benefitom bolo aj preplácanie zubných zákrokov. Dolinková pritom priznáva, že tieto benefity priniesli pozitívny efekt a podpísali sa pod lepšiu zubnú starostlivosť.

Aj vďaka spojeniu zubného benefitu s absolvovaním preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa zvýšila účasť poistencov na preventívnych prehliadkach viac ako by bolo v sledovanom období bežne absolvované,“ informovala výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní SR Dajana Petríková.

Ako ďalej uviedla, zubný benefit naplnil svoj účel a jeho potenciál ďalej zvyšovať účasť na preventívnych prehliadkach sa už vyčerpal. „Môžem vás však uistiť, že každá zdravotná poisťovňa pracuje na príprave svojich nových užitočných benefitov pre svojich poistencov,“ dodala Petríková.

Výdavky na benefity sa každoročne zvyšujú

Zdravotné poisťovne vlani uhradili svojim poistencom benefity vo výške 60,8 milióna eur. Informoval o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) s tým, že výdavky na benefity každoročne stúpajú. Najviac zdravotné poisťovne vynaložili na zubné ošetrenia a dentálnu hygienu (45,8 milióna eur). Ďalšími najrozšírenejšími benefitmi boli príspevky na lieky (5,5 milióna eur) a očné vyšetrenia, respektíve očné zdravotné pomôcky (4,5 milióna eur).


„Benefity sú financované z toho istého zdroja ako aj zdravotná starostlivosť, to znamená zo zdravotných odvodov a platieb za poistencov štátu. Je preto dôležité, aby uvedené zdroje prinášali maximálnu hodnotu za peniaze pre pacienta,“ uvádza Dolinková.

Úrad preto apeluje na zdravotné poisťovne, aby príspevky a úhrady týchto benefitov boli zamerané na podporu prevencie a zdravého spôsobu života, čo bude mať z dlhodobého hľadiska pozitívny efekt nielen na dodatočnú úsporu vo forme nižších nákladov na zdravotnú starostlivosť, ale najmä na zdravie samotných pacientov.

„Vzhľadom na to, že na benefity zdravotných poisťovní sa skladajú všetci poistenci, ale reálne ich využíva len časť z nich, je tu legitímna otázka, či by sa nemali nastaviť pravidlá tak, aby boli odmeňovaní všetci poistenci, ktorí vedú zdravý spôsob života a nevyužívajú zdravotnú starostlivosť,“ povedal predseda úradu Michal Palkovič. Podľa jeho slov treba ľudí motivovať žiť zdravo, čo sa vráti Slovensku v podobe menšieho tlaku na rast nákladov v zdravotníctve.

Zubné benefity skončia 30. apríla. Do tohto dátumu platia individuálne kritériá jednotlivých zdravotných poisťovní pre preplatenie benefitu. Súvisiace žiadosti, ktoré spĺňajú všetky kritériá stanovené príslušnou zdravotnou poisťovňou, budú riadne vybavené. Zdroje, ktoré mali zdravotné poisťovne plánované využiť na úhradu zubného benefitu do konca roku 2024, budú presunuté na úhradu inej potrebnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu