Umelá inteligencia pripraví o prácu stovky ľudí. Silný hráč na trhu bude prepúšťať aj v Košiciach


Foto: Umelá inteligencia pripraví o prácu stovky ľudí. Silný hráč na trhu bude prepúšťať aj v Košiciach Foto: iStock

Po masívnom prepúšťaní zo strany americkej spoločnosti IBM sa k podobnému kroku uchýlil aj ďalší silný hráč na trhu IT. Spoločnosť AT&T spustila ďalšiu vlnu prepúšťania. O prácu tak môžu prísť zamestnanci na pobočkách v Bratislave a Košiciach, ktorej zriaďovateľom je slovenská divízia AT&T Global Network Services Slovakia. 

Spoločnosť má pritom na Slovensku hlboké korene, svoje podnikanie tu rozvíjajú už pätnásť rokov. Sektor IT a centier zdieľaných služieb trpí už od začiatku pandémie v roku 2020. Nová vlna prepúšťania tak nie je v posledných štyroch rokoch ničím novým.

Správu o prepúšťaní nám potvrdil aj jeden zo zamestnancov, ktorý pôsobí na pracovisku v Košiciach. „O prepúšťaní sa šepká už veľmi dlho, väčšina zamestnancov vrátane mňa to brala na ľahkú váhu. Teraz sa o tom však rozpráva veľa, niektoré pozície majú byť vraj nahradené umelou inteligenciou,“ prezradil nám s tým, že si želá ostať v anonymite. 


Prepúšťanie potvrdili aj v Bratislave

Podľa informácií Indexu má byť prepúšťanie aktuálne aj v bratislavskej pobočke. „Zatiaľ sú na začiatku, v našom tíme už ohlásili pár výpovedí a budú zrejme pokračovať do ďalších tímov,“ prezradil indexu zamestnanec, ktorý si tiež prial ostať v anonymite. 

Počet ľudí, ktorí po prepúšťaní prídu o prácu však, zatiaľ, definitívne známy nie je. Prepúšťanie zamestnancov potvrdila aj samotná spoločnosť AT&T, presné počty však nešpecifikovali. „Znižovanie našej pracovnej sily je ťažké rozhodnutie, ktoré neberieme na ľahkú váhu. Pracujeme so zástupcami zamestnancov a ďalšími kľúčovými zainteresovanými stranami, aby sme zvládli dosah na našich ľudí,“ ozrejmilo oddelenie marketingu a komunikácie AT&T. Medzi zamestnancami sa však rozpráva o čísle 400 ľudí.

Slovenská pobočka nedokáže prepúšťanie ovplyvniť

Za prepúšťaním je rozhodnutie centrály v USA, nerozhoduje o ňom slovenská divízia. Prepúšťanie je súčasne jedným z bodov v znižovaní nákladov, ku ktorým bola spoločnosť dotlačená dlhom vo výške 137 miliárd amerických dolárov. Ako potvrdil šéf spoločnosti John Stankey, využívanie umelej inteligencie (AI) firme znižuje prevádzkové náklady. Práve AI tak spôsobuje prepúšťanie, pričom technická výkonnosť spoločnosti ostane zachovaná.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu