Bývanie v centre Košíc nemusí byť výhra. Obyvatelia Floriánskej ulice majú pod oknami nelegálnu skládku


Foto: Bývanie v centre Košíc nemusí byť výhra. Obyvatelia Floriánskej ulice majú pod oknami nelegálnu skládku Foto: Facebook/MČ Košice-Staré Mesto-oficiálna stránka/archívna foto

Obyvatelia bytov na Floriánskej ulici čelia neustálym problémom so skládkou nelegálneho odpadu, ktorá vznikla priamo pod ich oknami. Pred pár rokmi dokonca spoločnými silami aj za pomoci mesta Košice, Mestskej časti Košice - Staré Mesto a firmy Kosit odpad odstránili, no vznikol tak len ďalší priestor na komunálny aj stavebný odpad. Reportáž o tomto probléme priniesol denník Korzár.

Majiteľka jedného z bytov pre Korzár uviedla, že vzhľadom na to, že sa nachádzajú v centre mesta, tak očakávala väčšiu aktivitu zo strany magistrátu o udržiavanie poriadku v tejto lokalite.

Starosta Mestskej časti Košice - Staré Mesto Igor Petrovčík poznamenal, že pozemok nie je v ich správe a ani sa nijakým spôsobom nepodieľajú na hromadení odpadu, ktorý sa odhaduje na tony. Mestská ani štátna polícia podľa neho nekoná a mestská časť nemá financie navyše, aby skládku odstránila.


Prekvapivým zistením bolo, že ani Kosit ani štátna polícia neevidovali žiadne podnety. V prípade Kositu likvidácia skládky prebieha len na základe podnetu od vlastníka pozemku, objednávku však nezaznemenali.

Okresný úrad Košice po obhliadke v septembri 2023 zistil, že odpad pochádza z činnosti neznámych neprispôsobivých osôb. Úrad plánuje koordinovať odstránenie odpadu a zabezpečiť jeho odstránenie v spolupráci s mestom, ktoré poskytne potrebné kontajnery v najbližích mesiacoch.

Magistrát pre denník uviedol, že pozemok, na ktorom je nelegálna skládka odpadu, nepatrí mestu, a preto vyzvali troch vlastníkov, aby si zabezpečili svoje nehnuteľnosti a zabezpečili ich čistotu. Mesto má však oprávnenie odstrániť tento odpad podľa svojich finančných možností, na základe nariadenia príslušného okresného úradu.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu