FOTO: Košické letisko oslavuje významný míľnik. Od prvého komerčného letu ubehlo už sto rokov


FOTO: Košické letisko oslavuje významný míľnik. Od prvého komerčného letu ubehlo už sto rokov
Galéria: 22 fotiek
Foto: Facebook/Košice International Airport

Košické letisko oslavuje veľký míľnik. Ubehlo už sto rokov od uskutočnenia prvého komerčného letu do Košíc. Pri príležitosti tohto výročia letisko zorganizovalo pestré oslavy. V rámci nich pristál na košickom letisku špeciálny let Českých aerolínií z Prahy, ktoré privítala tradičná slávnostná vodná brána. 

V Národnom divadle Košice sa dokonca uskutočnil galavečer, počas ktorého boli za celoživotný prínos k rozvoju letiska ocenené štyri osobnosti - dlhoročná riaditeľka letiska Marta Horváthová, publicista a fotograf Radomír Mlýnek, prezident Rudolf Schuster a dlhoročný zástupca Československých aerolínií Košice Milan Polášek in memoriam.

„Počas storočnice sa Letisko Košice vypracovalo na popredný regionálny uzol, ktorý je známy bohatou ponukou leteckých liniek, kvalitnými službami a skúseným a ochotným personálom. Stalo sa skutočnou vstupnou bránou do sveta pre celé východné Slovensko. Vďaka leteckej dostupnosti prosperuje celý región, ktorý sa stáva atraktívnejším pre turistov i zahraničných investorov,” uviedla košická župa na svojom webe, pričom zdôraznila, že predošlá sezóna 2023 bola najúspešnejšia v histórii. Bránami letiska totiž prešlo rekordných 625-tisíc cestujúcich.Počas štvrtkových osláv došlo k podpisu zmluvy o spolupráci medzi Letiskom Košice a Košickým samosprávnym krajom, od čoho si sľubujú ďalšie otvorenie nových leteckých liniek a rozvoj cestovného ruchu.

Prvý komerčný let na linke Praha - Bratislava - Košice sa uskutočnil pred sto rokmi, konkrétne 5. mája 1924. Išlo o jednomotorový dvojplošník, ktorého maximálna rýchlosť bola 170 kilometrov za hodinu. Krídla i trup boli zhotovené z dreva a potiahnuté plátnom. Lietadlo vážilo sotva 933 kilogramov a malo otvorenú kabínu, v ktorej boli dve sedadlá za sebou, jedno pre pilota a druhé pre cestujúceho.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu