Mestskej časti chýbajú peniaze. Starostka Juhu pozastavila investičné projekty, hovorí o obmedzenom režime


Foto: Mestskej časti chýbajú peniaze. Starostka Juhu pozastavila investičné projekty, hovorí o obmedzenom režime Foto: Facebook/Anna Súkeníková

Mestská časť Košice - Juh čelí finančným problémom, ktoré by mohli v letných mesiacoch viesť k obmedzeniu jej bežného fungovania. S informáciou prišiel denník Korzár..

Na nepriaznivú situáciu upozornila starostka Juhu Anna Súkeníková, ktorá vysvetlila, že v dôsledku nevyplatenia podielových daní od mesta sa mestská časť ocitla v situácii, kedy jej chýba približne 150-tisíc eur na pokrytie bežných výdavkov.

Súkeníková zdôraznila, že ak by mesto uhradilo dlžných približne 130-tisíc eur, mestská časť by mohla obnoviť normálnu prevádzku a pokračovať aj v kapitálovom rozpočte.

Aktuálne sa samospráva nachádza v rozpočtovom provizóriu, ktoré donútilo pozastaviť všetky veľké investičné akcie a projekty. Starostka avizovala, že ak situácia ostane nezmenená, budú nútení pristúpiť k optimalizácii počtu zamestnancov a skráteniu úradných či otváracích hodín ich zariadení.

Problémy sú aj inde

Starosta KVP Ladislav Lörinc sa už niekoľkokrát verejne vyjadril na adresu primátora a k problémom spojeným s nevyplatenými podielovými daňami. Ešte počas predošlého mesiaca uviedol, že „svojvôľa jedného človeka nám spôsobila existenčné problémy a ochromila základné fungovanie činnosti obce.“


Vysvetlil, že miestny úrad funguje v obmedzenom režime, zamestnanci majú skrátené úväzky, rozpočet museli zoškrtať na minimum a pozastavili takmer všetky spoločenské i investičné akcie, nehovoriac o tom, že on sám nepoberá výplatu.


Za finančnými ťažkosťami týchto mestských častí ale aj ďalších stojí krátenie podielových daní, ku ktorému mesto Košice pristúpilo v období od septembra do decembra 2023. 

Spor medzi starostami a primátorom mesta Jaroslavom Polačekom sa tiahne už niekoľko mesiacov, pričom sedem mestských častí podalo sťažnosť na Krajskú prokuratúru v Košiciach. Tá však rozhodla, že primátor nič neporušil.

Mestskí poslanci však naďalej trvajú na vyplatení podielových daní. Polaček k tomu odmieta pristúpiť, keďže ich vyplatenie by podľa jeho slov viedlo k obmedzeniu niektorých služieb pre Košičanov.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu