Košičania žiadajú riešenia. Južné nábrežie nie je bezpečné ani podľa dopravného analytika


Foto: Košičania žiadajú riešenia. Južné nábrežie nie je bezpečné ani podľa dopravného analytika Foto: ilustračné/googlemaps.com

Južné nábrežie v Košiciach je jedným z najfrekventovanejších dopravných uzlov v meste. Štvorprúdovú cestu využívajú denne stovky vodičov vrátane študentov, ktorí týmto úsekom prechádzajú na ceste do školy.

Keďže je v tejto lokalite vysoký pohyb vozidiel, dopravné nehody sú častou záležitosťou. Na vine však nie sú autá, ale vodiči, ktorí v mnohých prípadoch nedodržiavajú maximálnu povolenú rýchlosť. Tá je takmer v celom úseku ohraničená 90-kilometrovou rýchlosťou, pred priechodmi pre chodcov je znížená na sedemdesiatku.

Vlnu kritiky zo strany verejnosti i rodičov žiakov z priľahlého gymnázia spustila aj nedávna dopravná nehoda, pri ktorej skončilo jedno z áut v priestore autobusovej zastávky. V jej tesnej blízkosti stali v tom čase mladé dievčatá a chlapci, ktorí sa nešťastiu vyhli na poslednú chvíľu.Na riešenie tohto problému reagoval aj dopravný analytik Tomáš Burger, ktorý pre RTVS uviedol, že cesta je nebezpečná a akékoľvek stavebné úpravy prinesú aspoň malé zlepšenie, avšak ideálne by bolo využiť moderné technológie.

Navrhuje umiestniť na daný úsek elektronické digitálne tabule, ktoré by regulovali rýchlosť počas dopravnej špičky, prípadne v čase, kedy je pohyb študentov najväčší. Zavedenie týchto opatrení si však vyžaduje dlhší čas, akútnym riešením by nateraz mohlo byť predĺženie úseku s obmedzenou rýchlosťou na 70 kilometrov za hodinu.

Krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová pre verejnoprávnu televíziu uviedla, že medzi návrhmi na zvýšenie bezpečnosti bolo doplnenie zadržiavacích zariadení medzi cestu a chodník a tiež zvýšenie svietivosti na svetelnej signalizácii. Okamžitým riešením je však zvýšenie policajných hliadok, ktoré budú kontrolovať dodržiavanie pravidiel cestnej premávky na Južnom nábreží.

Mesto Košice už v minulosti zvýšilo interval trvania zelenej na semafore pre chodcov, v prípade žiadosti o opätovné predĺženie intevalu sa tým bude znova zaoberať.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu