×

Pripojte sa k nám na WhatsAppe

Nezmeškajte najnovšie správy. Kliknutím na tlačidlo sa pripojíte k nášmu kanálu.

Pripojiť sa

FOTO: Na košických sídliskách je bezpečnejšie. Dohliadajú na to členovia rómskych komunít


FOTO: Na košických sídliskách je bezpečnejšie. Dohliadajú na to členovia rómskych komunít
Galéria: 4 fotky
Foto: Facebook/Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity

Úrad vlády Slovenskej republiky vyhlásil koncom júna minulého roka výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku s názvom Miestne občianske a preventívne služby. Z projektu vyplýva, že obce si môžu zamestnať dve až dvanásť osôb, ktoré budú súčasťou tímu miestnych a občianskyhc preventívnych služieb.

Záujem o tento príspevok prejavil rekordný počet samospráv, spolu 82 miliónov eur sa tak rozdelilo medzi 424 miest a obcí po celom Slovensku. Vďaka projektu získalo prácu vyše 2 000 obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít.

Do projektu sa zapojili aj jednotlivé mestské časti Košíc. Na niektorých sídliskách možno už dnes vidieť niekoľko MOPS-károv, ktorí dohliadajú predovšetkým na bezpečnosť občanov, ochranu detí, mládeže, majetku, ale tiež aj na dodržiavanie verejného poriadku a ochranu životného prostredia.

Spoznáte ich veľmi jednoducho. Sú označení reflexnými vestami a disponujú preukazmi, ktorými sa vedia preukázať. Pohybujú sa prevažne vo veľmi frekentovaných cestných úsekoch, kde dbajú napríklad na bezpečnosť detí, alebo v rušných častiach sídliska.


Na Jazere už vidia prvé výsledky

Od 1. marca sú v uliciach sídliska Nad jazerom štyria zamestnanci. Mestská časť vidí aj prvé výsledky.„Jedná sa o zlepšenie komunikácie s rómskou komunitou z lokality Lubina a Labaš a postupné čistenie tejto lokality, na ktorej sú nelegálne rómske osídlenia, nadviazanie kontaktu a zoznámenie sa členov MOPS s komunitou záhradkárov z lokality Lubina,” dodala Erika Gordoňová z oddelenia kancelárie starostky.

Členovia MOPS poskytujú súčinnosť aj mestskej či štátnej polícii, sprevádzajú deti do škôl, zvyšujú povedomie o triedení odpadu v marginalizovaných skupinách a dokonca pomáhajú s odchytom šteniat, ktoré sú nasledne umiestňované do útulkov. Ako Gordoňová uviedla, noví pracovníci upozornili aj na nelegálne kupčenie s pozemkami v lokalite Labaš a tiež pomohli pri riešení konkrétnej krádeže.

Od 1. mája sa začne služba aj dvanástim vybraným uchádzačom v Šaci. „Rómska komunita, ktorá žije v Šaci, z veľkej časti býva v nájomných bytoch, ktoré máme v správe od Mesta Košice. Najväčším problémom, ktorý registrujeme aj z podnetov, aj z výjazdov mestskej polície, je hluk, výtržnosti, hudba pustená nahlas, najmä v nočných hodinách, bordel, ktorý robia deti a psy, ktoré sú často voľne pustené, vyberanie kontajnerov a neporiadok v ich okolí, záškoláctvo. Tento projekt vítame,“ uviedla Lucia Iľaščíková prednostka Miestneho úradu Mestskej časti Košice - Šaca.

V rovnakom počte sú aj členovia MOPS na Luníku IX. V mestskej časti Košice - Juh sú aktuálne k dispozícii štyria pracovníci. O zapojení sa do programu informovala aj mestská časť Košice - Dargovských hrdinov, bližšie informácie však nie sú nateraz známe. Ďalšie mestské časti buď záujem neprejavili, alebo nám do uzávierky neposkytli vyjadrenie.

Článok môžete dočítať zadarmo, ale môžete nás aj podporiť.

Prispejte nám na kávu, nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.

Chcem prispieť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: