Príchod Volva do Košíc môže byť ohrozený. Výstavbu veterných elektrární brzdia legislatívne procesy


Foto: Príchod Volva do Košíc môže byť ohrozený. Výstavbu veterných elektrární brzdia legislatívne procesy Foto: ilustračné/Facebook/Košický samosprávny kraj

S príchodom švédskej automobilky Volvo na východ Slovenska sa objavujú komplikácie v spojení s pomalými legislatívnymi procesmi. Spoločnosť plánuje priniesť do regiónu investíciu vo výške 1,25 miliardy eur, pričom zdôraznila svoj záujem o výrobu automobilov využívajúc výhradne zelené zdroje energie, čo prisľúbila aj slovenská vláda.

Volvo má začiatok výroby naplánovaný na koniec roka 2026, žiada preto o pomoc s výstavbou zelených elektrární, ktoré im boli prisľúbené.

Člen výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie Ján Lacko pre televíziu Markíza uviedol, že investori sú pripravení investovať do veterných elektrární, legislatívne prekážky však značne spomaľujú ich rozvoj, čím sa záväzok vlády voči automobilke vzďaľuje.


Ministerstvo hospodárstva sa snaží riešiť problémy s dlhým povoľovacím procesom a odstráňovaním bariér pri výstavbe veterných elektrární, no ani behom roka nedospeli k žiadnym výsledkom.

Rezort spolupracuje s Úradom verejného zdravotníctva na úprave usmernenia, ktoré by zjednodušilo vybudovanie veterných parkov. Aktuálne sa posudzuje vplyv 23 takýchto parkov na životné prostredie.

Paralelne projekt Phoenix skúma možnosti využitia malého modulárneho jadrového reaktora, ktorý by zabezpečil nielen potreby automobilky, ale mohol by prispeť aj k dekarbonizácii miestneho priemyselného giganta U. S. Steel Košice, priblížila Markíza.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu